Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (585) Data wydania: 24.01.12

Szkubaczki i klachy lepsze od internetu

MSZANA – Gospodynie z Gogołowej wskrzesiły zwyczaj szkubania pierza

Garść pierza w ręku, na kolanach plastikowa miska. Na przegryzkę pączki, do picia kawa. Tak wyglądały tradycyjne szkubaczki, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w świetlicy w Gogołowej.

Gęsi do przerobienia

W tym roku na szkubaczki stawiło się 14 kobiet. – Po raz pierwszy takie spotkanie zorganizowałyśmy w ubiegłym roku – mówi Danuta Michalik, szefowa KGW, która wraz z Mariolą Zorembą wpadła na pomysł szkubaczek. – Chciałyśmy ocalić od zapomnienia ten zwyczaj wspólnego darcia pierza, no a poza tym, jedna z koleżanek miała „do przerobienia” gęsie pióra.

Coraz więcej alergików?

Kobiety przez cztery godziny mozolnie skubały piórko po piórku, aż wreszcie zebrano puch, który wystarczył na zrobienie jaśka. W ubiegłym roku puchu było tyle, że można było zrobić poduszkę. Ale też i pań było 40, i robota trwała 6 godzin. Ale przecież nie o wyniki tu chodzi, ale o samą tradycję szkubaczek. – Kiedyś prawie w każdym domu w Gogołowej skubało się pierze – wspomina Danuta Michalik. – Z pokoju wynosiło się meble, żeby puch na nich nie osiadał, gospodynie piekły kołocz i szkubało się pierze przez kilka wieczorów. Dziś w ogóle się tego nie robi, bo i też tych, którzy hodują gęsi można policzyć na palcach jednej ręki. Po poduszkę jeździ się do marketów, a wiele osób w ogóle nie toleruje pierza, bo ma na nie alergię. W Gogołowej ostatni raz pierze szkubało się w domach chyba ze dwadzieścia lat temu.

Namiastka internetu

Nieodłącznym elementem szkubaczek były klachy, czyli wspólne plotkowanie. – To była taka namiastka  dzisiejszego internetu – śmieją się kobiety. Podczas tegorocznego spotkania w Gogołowej panie klachały m.in. o tym, gdzie ostatnio podróżowały, o rodzinie, opowiadały także kawały.

(abs)