Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (556) Data wydania: 05.07.11

Piękni i żarłoczni goście

REGION – Zwierzęta leśne dziesiątkują uprawy rolne

Są piękne i delikatne, ale czasem potrafią też nieźle dać w kość. Sarny są ostatnio bardzo częstym, choć nieproszonym gościem w naszych ogrodach, warzywnikach i na polach. W krótkim czasie jedno zwierzę może doszczętnie ogołocić nawet dość znaczny zagon fasoli czy kapusty. – Sarna jest zwierzęciem wolnożyjącym i bytuje na polach, łąkach, terenach zadrzewionych. Przez lata człowiek coraz bardziej zabudowywał te tereny, zmniejszając areał saren – mówi Roman Kwapuliński, leśniczy z Nadleśnictwa Rybnik. – To człowiek zmusza zwierzęta leśne do życia na mniejszym obszarze. Dlatego wydaje się nam, że ostatnio jest ich o wiele za dużo.

Tysiąc do odstrzału

Okazuje się jednak, że w ostatnich kilku latach populacja saren wzrosła zaledwie minimalnie. A sroga i długa zima sprzed czterech lat spowodowała spadek populacji tego zwierza nawet o 40 procent. Jak nam powiedział Artur Ciba, zajmujący się gospodarką leśną w leśnictwach Nadleśnictwa Rybnik, dane z sześciu obwodów łowieckich, pokrywających się mniej więcej z obszarem powiatu wodzisławskiego mówią, że na tym terenie żyje ponad 850 saren (stan na 15 marca br.). Z tego do odstrzału, do 15 stycznia 2012 roku przewidziano ponad 260 zwierząt. W całym nadleśnictwie rocznie odstrzeliwuje się około tysiąca saren, co pod tym względem plasuje nadleśnictwo w czołówce województwa śląskiego.

Szybko się przyzwyczajają

Przebywając w bliskim sąsiedztwie człowieka sarny zatraciły przed nim lęk. Dlatego na nic zdają się nasze straszaki w postaci kolorowych strachów czy innych materiałów, którymi grodzimy uprawy. Sarny szybko się do nich przyzwyczajają, nic sobie z nich nie robiąc. – W naszych szkółkach leśnych, które mamy pozakładane w lasach, zwierzęta te także powodują szkody – mówi leśniczy Kwapuliński. – Dlatego grodzimy uprawy, ale i do zabezpieczenia drzewek stosujemy różne preparaty chemiczne, takie jak cervacol, czy różnego typu repentole. Wszelkie środki chemiczne trzeba jednak stosować zgodnie z instrukcją obsługi, podaną przez producenta.

Nie tylko sarny

Problem z dzikimi zwierzętami, nie tylko sarnami, mają m.in. mieszkańcy Odry. – Spore szkody wyrządzają lisy, a przede wszystkim dziki, które do Odry przedostają się zza wałów polderu. Być może trzeba jakoś porozumieć się z kołem łowieckim odpowiedzialnym za ten teren, by się zajęło tym problemem – sygnalizuje Lucyna Gajda, radna z sąsiedniej Olzy.

– Problemem tego koła jest to, że działa w nim zbyt mała liczba myśliwych z tego terenu. Są myśliwi, ale dojeżdżający z nieraz odległych miejscowości, z Raciborza czy nawet z Katowic. Dla takiego myśliwego problemem będzie, by kilka nocy zasiadł się na lisa. Kolejnym problemem są bardzo niskie ceny lisich futer.  Gdyby ich ceny kształtowały się na poziomie srzed 20-30 lat, nie byłoby problemu lisów. Dziś ich skórki są mało warte i myśliwi strzelają do nich niechętnie – wyjaśnia radny Jerzy Rebeś. Wie o czym mówi, bo sam jest myśliwym. 

Rebeś zwrócił też uwagę na narastający problem dzików, których jest coraz więcej. – Coraz więcej jest tak dużych pól, chociażby kukurydzy, że dzik w zasadzie nie musi się z takich plantacji ruszać. Bo ma tu doskonałe warunki, żeby się wyżywić i mnożyć. Zmienia się też struktura watah. Kiedyś w takiej grupie było  6–8 osobników. Teraz są one o wiele liczniejsze.

(abs, art)