Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (552) Data wydania: 07.06.11

Orka kłusownikowi nie przepuści

MARKLOWICE – Miłośnicy łowienia ryb założyli Stowarzyszenie Wędkarskie „Orka”

Tak zwane zalewisko „Z 6”, czyli zbiornik wodny, powstały w wyniku eksploatacji górniczej kopalni „Jankowice”, w Marklowicach pojawił się ponad 10 lat temu. Niektórzy traktowali go jak wodne wysypisko śmieci, wyrzucając tam co tylko się da. Pomimo działalności śmieciarzy w zalewisku życie próbują wieść różnej maści ryby, wrzucane tam ze stawów hodowlanych. Dzięki temu w ośmiohektarowym zbiorniku, którego głębokość dochodzi nawet do 8-9 metrów, zadomowiły się sumy, liny, płocie, karpie, a nawet drapieżne szczupaki. Ba, woda jest tam na tyle czysta, że zalewisko na swój dom obrały również raki.

Obserwujący podwodne życie, miłośnicy wędkowania z Marklowic postanowili zaopiekować się zbiornikiem i założyli Stowarzyszenie Wędkarskie „Orka”. W grupie pomysłodawców są: Mirosław Weis, Wiesław Salwin, Adrian Polok i Tadeusz Fojcik. Ogółem do stowarzyszenia należy 70 osób, nie tylko z Marklowic, ale także z Wodzisławia, Radlina, Boguszowic, czy Świerklan. Członkiem stowarzyszenia może bowiem zostać każdy, kto lubi wędkować.

Opiekę nad zalewiskiem „Orka” rozpoczęła od oczyszczenia go ze śmieci. – Zebraliśmy kilkanaście worków nieczystości – mówi Mirosław Weis, prezes Stowarzyszenia. – Oprócz butelek, puszek i opon samochodowych znaleźliśmy nawet muszlę klozetową.

Po oczyszczeniu terenu wędkarze umieścili przy zbiorniku tabliczkę informującą o zakazie kąpieli i wyprowadzania psów bez kagańca. Będą też wpuszczać do wody zakupione ze składek członkowskich (roczna składka to 120 zł od osoby) karpie, amury, sandacze i pstrągi. Problemem, z jakim już przyszło im się zmierzyć są kłusownicy. – Kłusują już nawet w biały dzień – mówi Mirosław Weis. – Dlatego stworzyliśmy takie wodne patrole i na zmianę będziemy pilnować zbiornika – dodaje.

Anna Burda-Szostek