Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (548) Data wydania: 10.05.11

Maratończycy w garniturach

POWIAT – Rozpoczęły się egzaminy maturalne.

W Liceum Ogólnokształcącym w Gogołowej pierwsze matury odbyły się w 2005 roku. Wtedy przystąpiło do nich 18 uczniów. W tym roku jest ich 17. To jedyna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie administrowana przez gminę, a nie starostwo powiatowe. Tak jak w całej Polsce, pierwszego dnia matur – 4 maja, o godz. 9.00 licealiści rozpoczęli pisemny egzamin z języka polskiego, na który mieli maksymalnie 170 minut. 5 maja była matematyka, zaś 6 – język nowożytny, z maksymalnie 120 minutami na jego rozwiązanie. Popołudniami, od godz. 14.00 chętni zdawali rozszerzone egzaminy ze wspomnianych przedmiotów. Arkusze maturalne, skoro świt, czyli o godz. 5.00, przywiózł do szkoły kurier z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Jaworzna, który odbiera także gotowe prace. W całej Polsce jest 8 takich komisji. Na anonimowych arkuszach znajduje się jedynie kod szkoły, więc nie wiadomo z jakiej miejscowości one pochodzą, zaś uczeń wpisuje nań swój numer pesel.

Bez wytchnienia

Terminy egzaminów pisemnych, jednakowe dla całego kraju, wyznacza  Centralna Komisja Edukacyjna w Warszawie. Daty ustnych egzaminów każda szkoła ustala już samodzielnie. W Gogołowej była to np.: 9 maja – „rozszerzona” historia sztuki, 10 maja – biologia podstawowa i rozszerzona, 12 maja – na maturzystów czeka jeszcze fizyka podstawowa, zaś 13 – podstawowa geografia. – Jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że u nas, ze względu na małą liczbę uczniów, egzaminy ustne możemy organizować po zakończeniu części pisemnej – mówi Grażyna Chachulska, dyrektor Zespołu Szkół w Gogołowej. – Ale są przecież szkoły, gdzie maturę zdaje nawet 300 uczniów. Wtedy siłą rzeczy egzaminy pisemne i ustne muszą się odbywać niemal równolegle.

Walka o procenty

Egzaminy ustne ocenia komisja w danej szkole, w skład której wchodzi 2 nauczycieli, w tym jeden spoza szkoły. Wyniki wysyłane są potem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i wpisywane na świadectwo maturalne. 

We wszystkich szkołach egzaminy maturalne muszą zakończyć się do 29 maja. Ich wyniki poznamy na przełomie czerwca i lipca. Punktacja matur określana jest w procentach. Żeby ją zdać, z maksymalnej, 100-proc. puli trzeba zdobyć 30 procent. Oczywiście, im lepszy wynik, tym większe szanse podczas rekrutacji na wymarzony kierunek studiów.

Tekst i zdj. Anna Burda-Szostek



Sonda: Maturzyści, na gorąco, po pisemnym egzaminie z języka polskiego

Rafał Borawski

Zadania z polskiego były trudne, niezrozumiałe. Kilka razy je czytałem, a i tak często nie wiedziałem, o co w nich chodzi. Co do tematów wypracowań, to były łatwe. Ja pisałem z wierszy Mickiewicza. Generalnie nie stresowałem się aż tak polskim, bo jestem humanistą. Za to matematyki boję się bardzo.

Karolina Siwek

Nie jestem humanistką i polski nie za bardzo mi leży, ale zdałam na pewno. Ciekawe tylko na ile. Dzień egzaminu z matematyki jest dla mnie bezstresowy. Będę go zdawać dwa razy – w wariancie podstawowym i rozszerzonym, bo zbieram punkty na Politechnikę Śląską, i moją wymarzoną architekturę. A tam właśnie głównie liczy się matematyka.

Bartosz Dziendziel

Na polskim poszło mi średnio, bo nie spodziewałem się raczej takich tematów jak „Granica” Nałkowskiej. Nigdy nie wpadłbym na to, że na maturze może się znaleźć charakterystyka głównej bohaterki – Justyny. Z zadaniami miałem problem, bo trudno było dojść o co chodzi w poleceniach. Nie wiem, co ta Warszawa nam wymyśliła. Ale nie ma się co stresować. Co ma być, to będzie.