Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (547) Data wydania: 03.05.11

Biskup też lubi koniak

PSZÓW – Radni uczcili Jana Pawła II, honorowego obywatela Pszowa.

Serdeczności i gratulacje, wesołe anegdoty, wspaniali goście i dobra muzyka złożyły się na uroczystą sesję rady miasta 27 kwietnia. Radni przez aklamację uczcili Jana Pawła II, honorowego obywatela Pszowa z okazji beatyfikacji. Przede wszystkim w restauracji Adria w MOK Pszów odbyła się promocja książki Bogusława Kołodzieja „Karol Wojtyła w Pszowie”.

Negatywy ocalały

Leon Majsiuk, autor zdjęć dokumentujących pobyt kardynała Wojtyły i innych hierarchów w Pszowie w czerwcu 1968 roku, do dziś nie wie, jak ocalały negatywy. Bezpieka co chwilę przetrząsała mu zakład fotograficzny w Rybniku. – Byłem niewygodny dla władz. Co chwilę miałem kontrole to z urzędu skarbowego, to z sanepidu. Milicja brała mnie na posterunek – opowiadał fotograf. Negatywy przeleżały dziesięciolecia w archiwach Majsiuka. Aż dowiedział się o nich Bogusław Kołodziej podczas przypadkowej rozmowy z operatorem TVP Katowice, kiedy kręcili materiał o albumie pokazującym kopalnię Anna. – Jeszcze tego samego dnia, kiedy dostałem telefon, zadzwoniłem do pana Leona. Potwierdził, że ma zdjęcia, zgodził się je opublikować w książce – mówi Bogusław Kołodziej.

Wtedy ministrant, dziś profesor

Ksiądz prof. Jerzy Szymik, autor umieszczonego w książce tekstu „Tamten czerwiec”, przyjechał na promocję prosto ze spotkania z arcybiskupem katowickim Damianem Zimoniem w Kokoszycach. Podarował mu wtedy książkę. – Arcybiskup od razu powiedział kierowcy – przynieś mi bryle. Pół godziny ją przeglądaliśmy. Powiedział, że kupi 20 sztuk. Także przywożę błogosławieństwo, pozdrowienia arcybiskupa i kasę – mówił ksiądz profesor, wzbudzając salwy śmiechu.

Kardynał też człowiek

W pszowskich uroczystościach uczestniczył ksiądz Wojciech Zygmunt, w czasie wizyty kardynała Wojtyły był wikarym w pszowskiej parafii. Proboszcz mianował go podczaszym jako najmłodszego stażem. Podczas kolacji miał dbać m.in. o to, by księżom napełnić kieliszki, bo dania były tłuste. Przejęty wikary zaproponował wówczas koniak kardynałowi Kominkowi, którego znał i wiedział, że to swój, bo śląski kapłan. – Kardynał powiedział mi wtedy: Chłopie, jak długo jesteś księdzem? Pierwszy rok – mówię. To dlatego. Mówi, wiesz co, tyś jest Ślązok? Ja, jo je Hanys. Pyta, a wiesz, co to jest plaskówka? – opowiadał na spotkaniu ksiądz Zygmunt. Kardynał wyciągnął ze swojej sutanny piersiówkę i pokazał młodemu wikariuszowi.

Podczas spotkania wystąpiła Grupa Przyjaciół i Nie Tylko. Wykonała cztery utwory z wykorzystaniem w tekstach twórczości Jana Pawła II.

(tora)