Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (545) Data wydania: 19.04.11

Odblaskowy Anioł zawitał do Wodzisławia

POWIAT – Jeździ, by na drogach ginęło mniej osób

Maciek Stawinoga ze Szczecina jeździ po całej Polsce, by na drogach ginęło mniej osób. Rozdaje odblaskowe gadżety mając nadzieję, że uratują one życie niejednemu rowerzyście czy pieszemu. 

Maciek kilka lat temu przeżył wypadek dziewczynki, która zginęła na jego oczach. Była zupełnie niewidoczna dla pędzącego kierowcy.  Postanowił przestrzec innych.

Mottem życiowym Maćka Stawinogi, „Odblaskowego Anioła ze Szczecina” jest dewiza – „Załóż odblaski. To ratuje życie”. I w jego przypadku nie jest to tylko puste hasło.

„Anioła” spotykamy 12 kwietnia, w czasie jego postoju przy sklepie z odzieżą BHP w Mszanie. Dalej jechał przez Wodzisław, Racibórz i Nysę do Wałbrzycha. Maciek od 2009 r. podróżuje na rowerze przez Polskę, odwiedza sklepy i firmy produkujące odzież ochronną i odblaskową. Otrzymane od nich za darmo odblaski rozdaje na drodze.

Prywatna inicjatywa

Kilka lat temu Maciek przechodził przez ulicę i nie zwrócił nawet uwagi, że za nim przechodzi ktoś jeszcze. Dziewczyna. Maciek zdążył, w nią z impetem uderzył samochód. – Gdyby miała odblaski, pewnie dzisiaj by żyła – tłumaczy. Od tamtej chwili szczeciński „Anioł” jeździ swym wysłużonym rowerem po polskich drogach i rozdaje kamizelki odblaskowe. – Zrobiłem już ponad 80 tysięcy kilometrów – mówi. – Ale tak to już jest, że w życiu trzeba mieć twardą dupę i miękkie serce – dodaje. To jego prywatna inicjatywa. Nie szuka zysku. – W Szczecinie mam już tylko mieszkanie, czasem tam wpadam, jak jestem przejazdem w mieście. W trasie żyję z tego, co dadzą mi ludzie, śpię tam, gdzie mogę po prostu – tłumaczy. Podczas ostatnich załamań pogody, silny wiatr zerwał mu namiot, w którym spał. – Daliśmy mu taką zimową kurtkę odblaskową – mówi Janusz Michalik, właściciel sklepu z odzieżą BHP w Mszanie. – Może w nocy będzie mu cieplej, zapowiadają zimno – dodaje.

Szlachetne działania

Poczynania Maćka Stawinogi można śledzić na stronie www.odblaskowyanioł.pl. Administrator strony w porozumieniu z „Aniołem” prowadzi portal informacyjny, zrzeszający sympatyków działalności Maćka. – Apelujemy do osób i firm zainteresowanych wsparciem szlachetnych działań „Odblaskowego Anioła” poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Potrzebujemy każdą ilość gadżetów odblaskowych tj. opasek, smyczy, szelek czy kamizelek dla rowerzystów i pieszych, które mógłby rozdawać „Odblaskowy Anioł” – pisze na stronie Mariusz Pawlak. Nie tylko on współpracuje z Maćkiem. Jego postawę popiera wielu innych internautów. – To są ludzie, których spotkałem na którejś z tras – mówi „Anioł”.

Marek Grecicha