Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (538) Data wydania: 01.03.11

Potrzebna jest szybka reakcja

Dla byłych górników i ich rodzin w każdej dzielnicy powstaną grupy wsparcia.

Dwa lata temu z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa zaaranżowany został projekt dotyczący stworzenia programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu byłych górników i ich rodzin. W gronie beneficjentów programu znaleźli się wodzisławianie, w szczególności mieszkańcy dzielnicy Wilchwy, gdzie proces wykluczenia pogłębił się wraz z likwidacją kopalni 1 Maja. Skutki społeczne związane z utratą zatrudnienia ciągną się do dziś. – Instytut Górnictwa, by zaradzić takim sytuacjom w przyszłości stworzył program, który obejmie pomocą nie tylko górników, ale i środowisko lokalne – mówi Anna Łasocha, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który koordynuje działania. – Obecnie jesteśmy na etapie konstruowania porozumień między podmiotami, które zaangażowały się w projekt – dodaje.

Zachęcają do współpracy

Do tej pory w opracowywanie programu oprócz MOPS–u zaangażowały się: Urząd Miasta w  Wodzisławiu, policja, Zespół Świetlic Profilaktyczno–Wychowawczych, parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Wilchwach, radni, klub KS Wicher Wilchwy oraz Izba Gospodarcza i Powiatowy Urząd Pracy. – Zamierzamy skomasować działania – zapewnia Łasocha. – Powstaną grupy wsparcia w każdej dzielnicy, będziemy służyć poradą. Zamierzamy powołać asystentów rodzinnych. Chcemy wyjść do środowiska, ale liczymy też, że osoby borykające się z problemami same będą zgłaszać się do nas – uzupełnia. 

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy, po likwidacji kopalni na Wilchwach, 3500 osób musiało poradzić sobie z nową sytuacją. Część znalazła zatrudnienie w innych przedsiębiorstwach, niektórzy skorzystali ze świadczeń górniczego pakietu socjalnego i jednorazowych odpraw pieniężnych. Za rezygnację z pracy górnicy otrzymywali ok. 44 tys. zł. Nie zawsze środki były dobrze lokowane, a to wpłynęło na pogorszenie sytuacji zawodowej i psychicznej.

Stawiają na profilaktykę

Opracowywany program ma zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. – Czeka nas sprawa związana z reorganizacją kopalni Anna w Pszowie. Górnicy mogą stracić zatrudnienie i mamy nadzieję, że w jakimś stopniu pomożemy im odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówi dyrektor MOPS.  – Działać zaczniemy po zawiązaniu porozumień – dodaje. Jak podkreśla Anna Łasocha, zjawisko wykluczenia społecznego jest trudną sytuacją dla rodziny. W takich przypadkach potrzebna jest szybka reakcja, by z problemem móc zmierzyć się  na pierwszym etapie. Zainteresowani mogą na własną rękę zgłaszać się do MOPS.

(mag)