Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (536) Data wydania: 15.02.11

Kilka dębów można uratować

Modernizacja drogi przy ul. Olszyny i Oraczy w Wodzisławiu oznacza wycinkę ponad 250 drzew. Protesty mieszkańców ruszyły pod koniec stycznia, gdy sprawę ujawniliśmy na naszych łamach. Rozmowy ze starostą dały efekt. Kilka najcenniejszych okazów uda się uratować.

Pod koniec stycznia informowaliśmy o ruszającej niebawem modernizacji drogi przy ul. Oraczy i Olszyny w wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce. Inwestycja, na którą władze powiatu otrzymały dotację w wysokości ponad 11 mln zł wzbudziła spore kontrowersje. Nie dlatego oczywiście, że Unia Europejska wyłożyła pieniądze, ale ze względu na drzewa, które przy drodze rosną.

Chodnik za drzewami?

Projekt zakłada, że z ul. Olszyny zniknie 258 drzew, z ul. Oraczy 15. W tym przypadku mowa o 14 wyjątkowo okazałych dębach i jednym klonie. To wzbudziło protesty mieszkańców. – Te drzewa można uratować. Nie trzeba przecież robić tak szerokiej drogi. Chodnik z kolei można wybudować za drzewami – mówi Mariola Harazim z ul. Oraczy, która nie kryje oburzenia. Sprawą zainteresował się także Rafał Połednik, wodzisławski radny i szef biura poselskiego Ryszarda Zawadzkiego. Uważa, że miejscy urzędnicy powinni baczniej przyglądać się sprawom wycinek drzew zanim wydadzą ostateczne pozwolenie.

Dogadali się ze starostą

W tej atmosferze starosta Tadeusz Skatuła 10 lutego zorganizował wizję w terenie z udziałem pracowników Powiatowego Zarządu Dróg oraz zainteresowanych mieszkańców. Ustalono, że decyzja o wycince drzew na ul. Oraczy raz jeszcze zostanie zweryfikowana. W wyniku kolejnej wizji, która miała miejsce 14 lutego zdecydowano że spośród 15 drzew początkowo przeznaczonych do wycinki usuniętych zostanie tylko 7 (2 znajdujące się w linii jezdni, 4 stojące w pasie projektowanego chodnika oraz jedno  ze względu na obumarcie). Pozostawienie pozostałych jest możliwe nawet podczas prowadzenia prac.

– To dla nas dobra wiadomość. Znaleźliśmy wspólny język ze starostą. Spotkał się z nami i wykazał bardzo dużo dobrej woli – mówi Mariola Harazim.

Nadzieje na porozumienie

Do pełnego zadowolenia i zakończenia sprawy jeszcze daleko. O tym czy drzewa pozostaną na swoim miejscu zdecyduje marszałek województwa, który przekazuje dotację na budowę drogi. Jeśli zgodzi się na drobną korektę projektu, wówczas niektóre drzewa nie zostaną ścięte. Dodatkowo zostaną one poddane konserwacji. Gdy wyrazi inną opinię, niemożliwe będzie rozliczenie robót, które muszą być prowadzone zgodnie z dokumentacją.  – Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i drzewa będą mogły pozostać – mówi Tadeusz Skatuła, wodzisławski starosta.

Zasadzą nowe drzewa

W trakcje dyskusji na temat kokoszyckiej drogi pojawił się wątek drewna pozyskanego ze ścinki  drzew. Mieszkańcy podejrzewali pracowników PZD o niecne zamiary. Na forach internetowych kalkulowali, ile można zarobić sprzedając dęby, czy inne szlachetne drzewa. Tymczasem Marek Okularczyk, dyrektor PZD zapewnia, że środki uzyskane ze sprzedaży drewna zostaną przeznaczone na dokonanie nowych nasadzeń drzew.

(raj)

---

Najwięcej wytną na ul. Olszyny

Zgodnie z decyzją prezydenta Wodzisławia z 1 lutego na ul. Olszyny w Wodzisławiu zezwolono Powiatowemu Zarządowi Dróg na wycinkę 258 drzew – 88 topoli, 141 dębów, 5 wierzb, 13 robinii akacjowej (popularnie zwanej akacją), 3 buków, tyle samo 3 brzóz, 3 jesionów i 2 klonów. Zdecydowaną większość drzew przewidzianych do wycinki stanowią drzewa o małym obwodzie pnia. Wśród dębów 13 sztuk przekracza rozmiarami 200 cm obwodu, zaś pośród buków, brzóz, klonów, wierzb i jesionów nie ma drzew o takich gabarytach. Większość topoli przy ul. Olszyny jest w złym stanie zdrowotnym, z dużą ilością posuszu w koronach oraz znacznie zaatakowanych przez pasożytniczą jemiołę, z uszkodzonymi pniami oraz przechylonych co stwarza zagrożenie dla użytkowników dróg. Drzewa nie rokują szans na przeżycie, co wynika z uzasadnienia decyzji prezydenta miasta.