Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (524) Data wydania: 23.11.10

Zdaniem mieszkańców - sonda

 

Dominika Talenta z Wodzisławia, 18 lat
To moje pierwsze wybory. Nie mogłam głosować w ostatnich wyborach prezydenckich. Zabrakło jednego dnia. Dzień później miałam 18 urodziny. Moim faworytem jest Józef Szymaniec.

Piotr Grzegorzek z Wodzisławia, 68 lat
Tym razem oddałem głos na Annę Białek. Co powinno się w mieście zmienić? Obecnie słyszę, że to i tamto trzeba zlikwidować i ograniczyć. Jestem temu przeciwny. 

Jan Krzęćko z Wodzisławia, 64 lata
Myślę, że sprawa prezydentury rozegra się pomiędzy Adamem Sobalą a Mieczysławem Kiecą. Uważnie słucham co ci panowie mówią i oddałem głos na jednego z nich. 

Wioletta Marczyk-Kokoszka z Wodzisławia, 38 lat
Moim faworytem jest Józef Szymaniec. Mam nadzieję, że za jego prezydentury zmieni się coś na plus dla młodzieży. Dzisiaj za mało mamy atrakcji dla tej grupy mieszkańców.

Błażej Adamczyk z Radlina
Jak ktoś nie chodzi głosować, nie ma prawa narzekać. Trzeba iść wybrać tych, którzy nam odpowiadają. Ja zawsze chodzę na wszystkie wybory. Zanim zagłosuję przygotowuję się. Przypatruję się ludziom, którzy ewentualnie mogą kandydować.

Wioletta Dudkiewicz z Radlina
Głosowałam na panią Magierę, bo jestem zadowolona z Radlina, jaki jest teraz. Nie wydaje mi się, żeby inni kandydaci zrobili coś innego. Poszłam zagłosować, bo chcę, żeby Radlin dalej dobrze się rozwijał.

Cecylia Gałdyś z Rogowa, 63 lata
Od przyszłych władz oczekuję, że wreszcie zrobią coś z fatalną drogą na mojej ulicy. Oczekuję też, że rządzący w końcu rozwiążą problem bezpańskich psów, których w naszej gminie jest zdecydowanie za dużo.

Ewa Szczeponek z Rogowa, 39 lat
Głosowałam na Stanisława Zbroję, którego znam z ulicy. Mam nadzieję, że po wyborach nasza miejscowość nie będzie tak zapomniana przez władze jak dotychczas.

Krzysztof Surma, Wodzisław, 43 lata
Oddałem swój głos na obecnego prezydenta. Uważam, że to odpowiedni człowiek na tym stanowisku. Mam nadzieję, że w kolejnej kadencji zadba jeszcze bardziej o ludzi młodych. Im należy więcej zaoferować. 

Maciej Poręba, Rydułtowy
Większość naszych podatków rozdysponowywana jest lokalnie, więc jest to pewna odpowiedzialność. Wydaje mi się, że należy wybierać ludzi, którzy są  kompetentni, wykształceni, znający potrzeby lokalnej społeczności.

Joanna Nicz, Pszów
Przyszłam zagłosować z powodu wyborów na burmistrza. Pan Hawel dość dużo zrobił dla Pszowa i myślę, że ma duże szanse wygrać. Uważam, że to najlepszy kandydat na burmistrza.

Renata Magiera, Rydułtowy
Dlaczego głosowałam? To jest nasza przyszłość i poniekąd moja decyzja, co się będzie w mieście działo. Uważam, że każdy powinien swój głos oddać na tego, do kogo ma zaufanie. Ja zbierałam ulotki, informacje, interesowałam się.

Kamila Urbaniec z Odry, 22 lata
Liczę na to, że rządzący wreszcie zaczną dostrzegać mniejsze sołectwa, takie jak nasze. Może jest nas mało, ale przecież mamy takie same prawa jak inni.

Kalina Kucza-Chmiel z Odry, 34 lata
Jakichś wielkich zastrzeżeń do władzy nie mam. Myślę, że wyglądało to zarządzanie gminą w miarę dobrze, więc oczekuję po prostu kontynuacji działań.

Bartosz Rychel z Olzy, 26 lat
Generalnie głosowałem na ludzi związanych z Ruchem Autonomii Śląska, bowiem jestem związany z tą organizacją. W głosowaniu na wójta głos oddałem na Stanisława Zbroję. 

Magdalena Grzegorzek z Gorzyc, 26 lat
Mam nadzieję, że po wyborach będzie mniej polityki a więcej działania na rzecz dobra mieszkańców gminy. Mam córkę w przedszkolu, więc chciałabym, żeby te działania były widoczne głównie w szkolnictwie.

Andrzej Korzuch z Czyżowic, 54 lata
Chciałbym, żeby w gminie nie było gorzej. By pomalutku wszystko zmierzało w dobrym kierunku, tak jak do tej pory. Oczekuję kontynuacji działań.

Dawid Wita z Połomi, 20 lat
Dla mnie jako młodego człowieka najważniejsze jest, by władze zaczęły myśleć o młodych ludziach i naszych potrzebach. Osobiście marzy mi się boisko z prawdziwego zdarzenia. Zastanawiałem się między dwoma kandydatami – Mirosławem Szymankiem i Tadeuszem Wrońskim.

Iwona Gąsior z Połomi, 38 lat
Ogólnie w gminie mogłoby być porządniej. Powinno powstać miejsce, w którym młodzież mogłaby spędzać czas – plac czy orlik. Warto uporządkować w końcu centrum Połomi, bo ono powinno być naszą wizytówką. A na chwilę obecną nie wygląda ciekawie. Swój głos oddałam na Mirosława Szymanka.

Mirosław Pukowski z Połomi, 32 lata
Chwalimy się, że mamy kanalizację, ale ona w Połomi de facto nie działa. Warto też dotować zakup kolektorów słonecznych  i pieców ekologicznych. I edukować ludzi w zakresie ekologii. Zagłosowałem na Tadeusza Wrońskiego.

Ewelina Kozielska, Mszana, 21 lat
Mam nadzieję, że radni wywiążą się ze swoich obietnic. Liczę na to, że w gminie będzie się więcej działo. Mam tu na myśli organizację imprez cyklicznych, które będą przyciągać młodych ludzi, bo tego trochę mi brakuje. Głosowałam na Jerzego Grzegoszczyka.

Irena Sobala, Mszana, 57 lat
Warto pomyśleć o strefach przemysłowych, inwestorach i nowych miejscach pracy. Młodym ludziom należy zapewnić jakąś rozsądną alternatywę, by nie trwonili czasu wyłącznie na picie piwa i niszczenie mienia, ale by energię mogli spożytkować inaczej. Swój głos oddałam na Dariusza Walkowskiego.

Łukasz Adamczyk, Mszana, 22 lata
Szczególnie brakuje mi imprez masowych, które mogłyby odbywać się cyklicznie i przyciągać młodych ludzi. Dla nas nie ma w tej chwili żadnego wyboru. Chciałbym też, by na terenie gminy powstał orlik. Oddałem głos na Mirosława Szymanka.

Magdalena Gajda, Marklowice, 20 lat
W gminie wiele się zmieniło na plus. I wciąż się rozwijamy. Myślę jednak, że w radzie gminy powinno zasiadać więcej młodych ludzi. Inaczej patrzą na świat. Potrzeba nam takiego orzeźwienia. Liczę na to, że wśród radnych pojawią się nowe twarze. Głosowałam za Tadeuszem Chrószczem.

Tomasz Jabłoński, Marklowice, 36 lat
To bardzo ważne głosowanie. Wybieramy ludzi, z którymi przez kolejne lata będziemy współpracować. Trzeba zatem zagłosować na takich, którzy są komunikatywni i znają się na rzeczy. Na tych, co potrafią rozmawiać i współpracować. Chcę by było tak jak obecnie, bo mamy dobre władze.

Karol Kroemer, Marklowice, 19 lat
Władze powinny zadbać o to, by już  zgodnie z ustawą odpowiednie służby  karały palaczy. Kilka zmian przydałoby się w radzie gminy. Mam tu na myśli pojawienie się w jej gronie młodych ludzi, bo chyba potrzebujemy takiej zmiany pokoleniowej.