Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (521) Data wydania: 02.11.10

Ekumenizm zwyciężył

W Rydułtowach symbolicznie otwarto cmentarz ewangelicki przy ul. Barcioka. Spotkali się tutaj ewangelicy i katolicy. Podczas uroczystości za wsparcie tej inicjatywy dziękowała nie tylko pani burmistrz, ale i pastor. Miejsce to zaprojektował Franciszek Nieć

Harcerze, uczniowie, urzędnicy, gospodynie, delegacje kombatantów i szkół zapalili znicze i złożyli 29 października wiązanki kwiatów przed miejscem pamięci na byłym cmentarzu ewangelickim przy ul. Barcioka. Było to symboliczne otwarcie miejsca.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mnie, burmistrzowi miasta, urzędowi miasta, aby temu miejscu przywrócić szacunek, jaki mu się należy. Przede wszystkim dziękuję księdzu, że dał nam okazję, zaufał nam i pozwolił przywrócić to miejsce pamięci rydułtowików – mówiła Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów.

Pastor był przerażony

– Jestem tu, by podziękować za tę piękną chwilę. Chwilę uratowania tego pięknego zabytkowego miejsca, cmentarza naszych ojców. Kiedy przyjechałem przed czterema laty do Wodzisławia i na pierwszej wizytacji trafiłem na ten cmentarz, byłem trochę przerażony jego stanem. Było mi przykro, że takie miejsce zostało zapomniane i że nikt nie dba o nie.  Potem rozpoczęliśmy rozmowy, których celem była ta dzisiejsza chwila – podkreślał ksiądz Daniel Ferek, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Wodzisławiu. Razem z burmistrz odsłonił tablicę pamiątkową.

Ewangelicy i katolicy są razem

Aleksandra Matuszczyk-Kotulska, historyk, która zebrała dzieje cmentarza, mówiła, że powstał na początku XX wieku z inicjatywy nadzoru rydułtowskiej kopalni, który był w większości wyznania ewangelickiego. Z czasem chowano tu żołnierzy radzieckich, żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego, katolickie dzieci, Cygankę. Ciał nigdy nie ekshumowano. – Dla mnie jako historyka otwarcie tego miejsca pamięci jest bardzo ważne, ale równie ważny jest ekumenizm, który dziś tutaj zaistniał. Ewangelicy i katolicy są razem i myślę, że Pan Bóg się z tego bardzo cieszy – mówiła Aleksandra Matuszczyk-Kotulska. Miejsce zaprojektował dr Franciszek Nieć. – Jestem bardzo zadowolony z tego, co powstało, wygląda nawet lepiej, niż na moim szkicu – mówił. 

Zagospodarowanie byłego cmentarza kosztowało 25 tys. zł.

(tora)