Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (519) Data wydania: 19.10.10

Życie jest teraz inne, ale jest

Amazonki przekonują, że warto zmierzyć się z chorobą i walczyć.

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W Polsce rocznie odnotowuje się około 12 000 nowych zachorowań. I choć dla wielu kobiet diagnoza brzmi jak wyrok, wcale nie musi nim być. Coraz częściej o raku mówi się jako o chorobie przewlekłej a nie śmiertelnej. Ważne, by w porę zareagować i zdać się na stałą opiekę onkologa. Tak sądzą kobiety ze Stowarzyszenia Amazonek, które od pięciu lat działa w Wodzisławiu.

Barbara, 42 lata

 – Najpierw mąż poważnie się rozchorował, brat zginął w wypadku samochodowym. Matka też nie czuła się najlepiej – opowiada z przejęciem  amazonka Barbara. Sama poczuła się nie najlepiej. W lutym zapadła diagnoza, w czerwcu było już po wszystkim. – Pamiętam jak przed operacją lekarz podsunął mi kartkę – dodaje łamiącym się głosem. – To była zgoda na usunięcie piersi. Podpisałam ją, choć to, co miało się stać nie docierało do mnie zupełnie – mówi. Pięć dni po operacji, już bez bandaży stanęła przed lustrem. Zmieniło się sporo. Czuła wstyd, nie chciała wyjść ze szpitala. Strach pomogli przezwyciężyć najbliżsi. Dzięki nim stanęła na nogi.

Wanda, 52 lata

O chorobie dowiedziała się dziewięć lat temu. Załamała się zupełnie. – Byłam pewna, że tego nie przeżyję. Przygotowałam się na najgorsze. Sądziłam, że już nie wrócę ze szpitala – mówi Wanda, obecnie rencistka. Miała dużego guza. Reakcja po biopsji musiała być natychmiastowa. Po operacji musiała zrezygnować z pracy. Między nią a resztą rodziny wytworzył się dziwny mur. – Siostry odsunęły się ode mnie. Przynajmniej tak to odebrałam. Bały się, że podzielą mój los – opowiada ze łzami w oczach. – Kontakt z matką też stał się oziębły. Taki stan trwał przez trzy lata. – dodaje. Czuła się gorsza od nich. Wiele pomogło Stowarzyszenie Amazonek, przez jakiś czas była nawet jego prezesem. – Spotkania w gronie kobiet, które stanęły z chorobą twarzą w twarz pomagają. To taki wiatr w żagle, z którym łatwiej pokonuje się przeszkody – podkreśla.

Teresa, 58 lat

Guza wyczuła sama. – Początkowo leczono mnie hormonalnie. Po którymś USG z kolei stwierdzono, że to nie wystarczy – opowiada amazonka. Była wściekła, że to jej się przytrafiło. Nie bała się, że umrze. Operacji chciała jak najszybciej.

– Prosto ze szpitala trafiłam na spotkanie amazonek. Rozmowy okazały się nieodzowne. Szybko wróciłam też do pracy – wspomina Teresa. – Życie jest teraz inne, ale jest! – dodaje z westchnieniem.

Magdalena Szymańska