Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (511) Data wydania: 24.08.10

Mistrzostwa Świata w Mszanie i Godowie

KOLARSTWO Będą ograniczenia w ruchu, ale emocji też nie zabraknie. Start 4 września.

W 2002 roku, gdy po raz pierwszy pojawił się na wyścigu we Francji, wzbudził niemałą sensację. Dosłownie wszyscy byli zaskoczeni, że ktoś ze wschodniej części Europy, pokonał ponad dwa tys. km, po to, by przyjechać na kolarski wyścig. Nikt wcześniej z tego regionu nie uczestniczył w Mistrzostwach Świata Piekarzy i Cukierników. – Wydawało mi się, że jestem tak mocny, że po drodze, jadąc na imprezę zastanawiałem się, czy znają tam hymn Polski – mówi z ironią Mirosław Kozielski z Mszany, wspominając pierwsze spotkanie ze światową federacją kolarską. – Okazało się, że daleko mi do formy pozostałych uczestników. W pierwszym w życiu wyścigu, ze względu na brak umiejętności, wypadłem z trasy. Nie ukończyłem nawet jednej rundy. Po prostu przekonałem się co znaczy siła peletonu. Ale nie zniechęciłem się. To był impuls do dalszego szlifowania formy – dodaje z uśmiechem. I pracuje nad sobą już od 8 lat. Z powodzeniem. Co więcej, kolarstwem zajął się na tyle profesjonalnie, że rok temu objął prezydenturę w Światowej Federacji Kolarskiej Piekarzy i Cukierników. Być może dzięki tej nominacji jubileuszowe 25 Mistrzostwa Świata Kolarzy odbędą się 4 września na terenie Mszany i Godowa. Ta propozycja niemal natychmiast spotkała się z aprobatą miejscowych wójtów oraz starosty.

Medale i koszulki czekają

Impreza początkowo miała charakter lokalnego wydarzenia. Skupiała grupę pasjonatów kolarstwa. Od roku 1984 wiele się zmieniło. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 170 uczestników reprezentujących 10 krajów. – Teraz spodziewamy się jeszcze większej liczby zawodników. Poza kolarzami z Gdańska, Łodzi, Raciborza, Poznania i wielu innych miast Polski, na starcie pojawią się reprezentanci z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Luksemburga, Włoch, Szwajcarii oraz Japonii – wymienia organizator. 

To promocja całego powiatu

Ze strony organizacyjnej wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik. Odpowiedzialność spoczywa na Stowarzyszeniu Promocji Aktywnego Wypoczynku, którego reprezentantem jest Bronisław Karasek. Imprezę zabezpiecza Śląski Związek Kolarski. To z ich ramienia pochodzi siedmiu sędziów, którzy będą dbali o przestrzeganie zasad wyścigu.

– Im bliżej wyścigu, tym większą odczuwam tremę. Zależy mi bardzo na zrozumieniu ze strony mieszkańców. Niektórzy kolarze będą trenować już w piątek, przed mistrzostwami. Na pewno będą ograniczenia w ruchu, za co przepraszam. Proszę też, by podczas wyścigu zwierzęta domowe nie były wypuszczane poza ogrodzenia, bo to stwarza realne zagrożenie dla zawodników – mówi piekarz z Mszany. – Mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić, mimo tych niedogodności. W końcu nie robię tego tylko dla własnej satysfakcji, ale i dla promocji. Nie mamy się czego wstydzić – dodaje.

(mag)