Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (511) Data wydania: 24.08.10

Życie bez Lucka byłoby nudą

Znalazł się w gronie jedenastu osób na świecie, które posiadają lalki mistrza Zacharowa.
O tym, że zajmuje się teatrem lalek, zadecydował przypadek. Na swojej drodze spotkał Dorotę Nowak, reżyser Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Ona zaangażowała go do pierwszego spektaklu. Szybko stwierdził, że w życiu nie chce robić nic innego, jak spróbować zmierzyć się ze sceną i sztuką.  Przeprawa nie była łatwa. – Do szkoły teatralnej we Wrocławiu nie dostałem się od razu. Udało mi się dopiero za trzecim podejściem – wspomina Kamil Witaszak, wodzisławski aktor młodego pokolenia. – Szkoła teatralna to ciężka przeprawa. Maksymalnie ogranicza życie towarzyskie. Pochłania bez reszty. Ale nie żałuję – dodaje z uśmiechem. Wiele nauczyło go także krakowskie Laboratorium, w którym spędził dwa lata. Tam dowiedział się, czym jest gra na planie żywym, dramatycznym. 
 
Wciągająca sztuka
 
Aktor nie do końca był przekonany, w którą stronę aktorstwa chce pójść. O tym też zdecydował los, a przynajmniej ułatwił podjęcie decyzji. 2008 rok, festiwal w Bielsku-Białej i Władimir Zacharow. Od tego spotkania wszystko się zaczęło. – Po raz pierwszy zdarzyło się, że patrząc na spektakl lalkarski, w którym nie padło ani jedno słowo, wzruszyłem się do łez – mówi nie kryjąc emocji. – Zacharow operował lalką tak, że sztuka ta zafascynowała mnie bez reszty – uzupełnia. A sztuka to niełatwa.
 
Władimir Zacharow opracował własną, oryginalną konstrukcję lalki. Połączył przy pomocy wymyślnych dźwigni, klawiszy i przycisków pacynkę z marionetką. Wnętrze jego lalek zawiera  mechanizm żyłek i drucików.  – Ich przedłużenia przytwierdza się do opaski umocowanej przy nadgarstku i palców dłoni. Ta dość skomplikowana technika pozwala na uruchomienie mimiki, oczu i powiek lalki – wyjaśnia pokrótce Witaszak.
 
Warsztat to fundament
 
Kamil Witaszak znalazł się w gronie szczęśliwców, którym mistrz – jak mówi o Zacharowie – podarował jedną z lalek. Takich osób jest na świecie jedenaście. Lucek, bo tak nazywa swoją lalkę, wymaga doskonałego warsztatu. Umiejętności doskonali się przed lustrem. – Lalka wyraża więcej niż człowiek, jeśli dobrze opanuje się rządzący nią mechanizm – twierdzi aktor.  – To praktyka czyni aktora aktorem, a nie papier. Dzięki determinacji nabieram warsztatu, jakiego nie zdobyłem w szkole. Tam jedynie nabrałem dystansu do siebie i przekonałem się, że aktorstwo to zawód jak każdy inny. Nie jest to fach nadzwyczajny – przekonuje.
 
Lucek rozwija wrażliwość
 
Co daje obcowanie z lalką? Zdaniem Kamila, trzydziestocentymetrowy Lucek, potrafi nauczyć o wiele więcej, niżby mogło się wydawać. Po pierwsze rozwija wrażliwość. Sprawia, że człowiek zwraca uwagę na drobnostki. Potrafi panować nad emocjami, a jednocześnie głębiej spogląda w siebie. Lepiej rozumie swoje zachowanie. – Dziś już nie mam wątpliwości, że moje życie bez Lucka byłoby potwornie nudne – dodaje żartobliwie.
 
Ostatnie słowo nie padło
 
W przyszłości młody aktor chciałby zasmakować wszelakich form teatralnych. Jak mówi, nie warto zamykać się na jedną raz obraną drogę. – Wybrałem wolny zawód świadomie. Nie interesuje mnie teatr instytucjonalny. Chcę ciągle poszerzać horyzonty – mówi z determinacją. Jak mówi, tak robi. Prowadzi warsztaty lalkarskie. Jedne z nich odbyły się podczas Bezgranicznego Zamieszania Teatralnego, jakie niedawno miało miejsce w Wodzisławiu. Rozpoczyna współpracę z Teatrem Lalek w Czeskim Cieszynie. Zajmuje się konferansjerką, często z Luckiem występuje w szkołach. W przyszłości chciałby zająć się teatrem offowym.  – Kiedy czujemy się wolni, to jesteśmy w stanie wiele sobie zaoferować – puentuje z pełnym przekonaniem. 
 
(mag.)