Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (499) Data wydania: 01.06.10

Woda w kranach nadal z przerwami

W ujęciach wody sanepid wykrył bakterie coli.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, mieszkańcy Lubomi i Syryni muszą w dalszym ciągu liczyć się z utrudnieniami w zaopatrzeniu w bieżącą wodę. W wyniku powodzi gmina utraciła tymczasowo własne źródła wody na Tajchowie. Obecnie gminne wodociągi zaopatrywane są przez awaryjne przyłącza od strony Pogrzebienia, Łęgowa i wodzisławskiej Zawady. – Woda z tych trzech ujęć zapewnia jednak tylko 600 kubików wody dziennie. To około 60 procent naszego dobowego zapotrzebowania. Czasem wody bywa nawet mniej – wyjaśnia Czesław Burek, wójt Lubomi. W efekcie w wyższych partiach Syryni i Lubomi z kranów leci albo słabo, albo wcale. Najgorzej jest na Kopcu, Sieroczce i Dąbrowach. Tam woda pojawia się sporadycznie. Problemy są też na Paprotniku.
 
W zeszłym tygodniu urzędnicy mocno pracowali nad tym, by przywrócić lubomskim wodociągom zasilanie z własnych źródeł. Szefostwo wodociągów miało nadzieję, że z przynajmniej jednej studni uda się pozyskać resztę dobowego zapotrzebowania. Rozwiał ją sanepid. Badania studziennej wody wykazały, że we wszystkich trzech studniach znajdują się bakterie coli. – Dlatego na razie wodę tę musimy chlorować. W poniedziałek kolejne próbki zostaną oddane do badania. Mamy nadzieję, że wówczas woda okaże się już wolna od bakterii – mówi Roman Skóra z lubomskich wodociągów.
 
Na razie służby gminne wodę pitną dowożą. Nie wszystkim taki stan rzeczy się podoba. – Rozumiem, że była powódź, ale minął już tydzień, a ludzie nadal nie mają wody. Nawet w Nieboczowach woda w kranach już jest, a przecież były one całe zalane – mówi radna Gizela Bizoń. – Tam bieżąca woda była nawet w czasie powodzi. Po prostu jest to wieś położna najniżej w naszej gminie, która w dodatku jest zasilana z oddzielnych studni – mówi Czesław Burek. Wójt prosi o cierpliwość.
 
(art)