Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (496) Data wydania: 11.05.10

Czego urzędnicy nie mogą przeglądać w internecie?

Widzisz pochylonego urzędnika nad komputerem? Być może wypieki na jego twarzy wcale nie wskazują na to, że pracuje nad jakimś emocjonującym projektem. Może w tym czasie siedzieć na naszej klasie lub flirtować na czacie. Jeszcze w wielu urzędach godziny pracy można spędzić niekoniecznie na pracy papierkowej.
W starostwie powiatowym rok temu starosta wprowadził dokument „Polityka bezpieczeństwa”, w którym opisano m.in. procedurę korzystania z Internetu i poczty elektronicznej. Zabrania się przebywania na stronach o tematyce pornograficznej, faszystowskiej, odwiedzania nielegalnych stron z kodami. Nie są one blokowane. Przed korzystaniem z nich mają odstraszać okresowe kontrole. W urzędzie zabrania się również używania komunikatorów internetowych takich jak Gadu Gadu.
 
Gdzie można pogadać 
 
W Radlinie i w Pszowie urzędnicy mają dostęp do Internetu poza popularnymi serwisami jak Nasza Klasa czy Allegro. Dostępu do tych witryn bronią zapory internetowe. W obu miastach dozwolone jest korzystanie z komunikatorów. W Radlinie urząd udostępnia mieszkańcom swój nr Gadu Gadu, aby internauci mogli tym kanałem porozmawiać z urzędnikiem. W Pszowie do wewnętrznego kontaktowania się urzędnicy oprócz popularnych programów używają wewnętrznego komunikatora. Marek Hawel, burmistrz Pszowa, wychodzi z założenia, że Internet jest podstawowym źródłem informacji. – Kiedyś urzędnicy mieli ograniczony dostęp do sieci, ale to nie zdawało egzaminu – mówi. Dlatego dwa lata temu dostęp przywrócono, poza kilkoma serwisami społecznościowymi czy aukcyjnymi. 
 
Lepiej za dużo nie klikać
 
W Rydułtowach od 2007 roku urzędnicy magistratu nie mogą korzystać z komunikatorów ani wchodzić na popularne serwisy typu Nasza Klasa czy Allegro. – Jest to zgodne z naszą polityką bezpieczeństwa danych osobowych – mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz miasta. Zdaje sobie sprawę, że w Radlinie urzędnicy wręcz namawiają do zasięgania informacji przez Gadu Gadu, ale jego zdaniem korzystanie z tego typu komunikatora zmniejsza bezpieczeństwo danych i nie jest specjalnie szybsze od wymiany maili. Podobnie jest w wodzisławskim magistracie. Nie można wchodzić na serwisy społecznościowe, blokowana jest cała domena prv, a także radia internetowe. Zabronione jest również używanie komunikatorów. Blokady założono także w Gorzycach. – Jeśli chodzi o komunikatory to urzędnicy mogą z nich korzystać, ale jedynie po to, by się porozumiewać między sobą – mówi Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach.
 
Kontrola bez blokad
 
W pozostałych gminach powiatu wodzisławskiego strony nie są blokowane. W Marklowicach stosuje się na przykład program, który umożliwia filtrowanie treści uznanych uprzednio przez administratora  za nieodpowiednie bądź niecenzuralne. – To odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnymi nadużyciami – wyjaśnia Marcin Bruszczyk, informatyk. Dodaje, że używanie komunikatorów nie jest zabronione.   Podobnie z dostępem do Internetu jest w Urzędzie Gminy Mszana. – Nie blokujemy dostępu do poszczególnych adresów, ale co miesiąc przeglądam statystyki, z których jasno wynika jakie strony były przeglądane. Do tej pory nie zauważyłem niczego niepokojącego – mówi Jerzy Mazur, informatyk. Komunikatory są dozwolone. Inaczej jest w Godowie. Urzędnicy nie mogą korzystać z komunikatorów, poza jednym korporacyjnym, za pomocą którego porozumiewają się między sobą. Blokad stron nie wprowadzono. Nie ma ich także w Urzędzie Gminy w Lubomi. Tutaj jednak zakaz używania komunikatorów obowiązuje.
 
(rec)