Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (492) Data wydania: 13.04.10

Mieszkańcy regionu o sobotniej tragedii

Stanisław Gumiński z Wodzisławia z żoną Bogusławą
Trudno było mi uwierzyć w to, co relacjonowały media. Do tej pory nie mogę przyzwyczaić się do tej myśli. Zginęło wielu wybitnych ludzi. Niemniej dla mnie osobistą stratą jest śmierć głowy państwa – Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Parę prezydencką ceniłem przede wszystkim za otwartość na potrzeby drugiego człowieka, serdeczność i naturalność. A także za zdolność do samokrytyki. Byli wyjątkowymi ludźmi i z pewnością będzie ich brakować. Obawiam się jednak, że tak dramatyczne zdarzenie nie wniesie niczego nowego do polityki. Nie zmieni także Polaków. Wyciągam wnioski ze śmierci Jana Pawła II, wtedy też zmiany był krótkotrwałe. Mam wrażenie, że dla nas liczy się tylko pieniądz i władza. Jednostka niewiele może zdziałać. Mimo wszystko w tej chwili powinniśmy oddać hołd ofiarom. We wtorek w kościele WNMP odbędzie się uroczysta msza w intencji ofiar.  Będę w niej uczestniczył. To mój obowiązek.
 
Ks. prałat Bogusław Płonka
Informacja o tej tragedii dotarła do mnie podczas Konwentu Wielkanocnego, a więc wspólnej modlitwy księży całego dekanatu. Była 9.40, wychodziliśmy do ołtarza. Na początku nie było jasne, czy są ofiary, jednak co kilka minut na ołtarz podawano mi aktualne informacje i wszystko stawało się jasne. Mówiłem o tym wiernym i zgromadzonym kapłanom. Nikt z nas nie mógł w to uwierzyć. Po kilku chwilach w gronie duchownych wspominaliśmy ludzi, którzy zginęli, m.in. Prezydenta, a także wicemarszałek senatu Krystynę Bochenek, która co roku była z nami na pielgrzymce w Piekarach Śląskich. Zastanawialiśmy się także nad sensem tego tragicznego wydarzenia. On z pewnością jest. Ofiara tylu ludzi musi zrodzić dobro i jestem przekonany, że tak się stanie, choć dzisiaj trudno nam w to uwierzyć. Oni stali się ziarnem, które musiało obumrzeć, by wydać cudowne owoce. Musimy także pamiętać, że nasza chrześcijańska miłość wzywa nas do modlitwy za tragicznie zmarłych.
 
Romana Olszewskaz Wodzisławia
Polityka zawsze powinna być wyważona i spokojna. Przede wszystkim zaś merytoryczna i  nie za cenę takiej tragedii. Tragedia, jaka dotknęła nas wszystkich, powinna być momentem na refleksję. Szczególnie politycy powinni zastanowić się nad formą i stylem sprawowania władzy. Nad jakością. Powinni zdać sobie sprawę, że reprezentują nie własne ambicje, ale określonych wyborców. Ci, którzy będą teraz u władzy powinni wystawić sobie szczerą ocenę i rozliczyć się z obietnic, jak i z  tego, co udało im się dokonać. Nie prędko otrząsnę się z szoku w obliczu ogromu tych dramatycznych wydarzeń. W katastrofie zginęło wielu solidnie wypełniających swoje zadanie ludzi. Swego czasu analizowałam sobie postać Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta. I przyznam, że być może czasem, zdarzały się jakieś niedociągnięcia, nie wszystko wyglądało tak, jak być powinno. Mimo to doceniam go jako człowieka. Jego naturalność. Był po prostu ludzki.
 
Jolanta Bartoszewicz-Szweda z Wodzisławia
Kiedy usłyszałam o tej tragedii najpierw z niedowierzaniem, osłupiała wpatrywałam się w telewizor. Potem ogarnęła mnie straszliwa pustka, łzy napłynęły do oczu. Tak wielu wartościowych, młodych ludzi zginęło w sobotniej katastrofie. Elita polskiej sceny politycznej, cenna bez względu na to, jakie reprezentowała poglądy polityczne. Pamiętajmy jednak, że w Smoleńsku zginęła także obsługa samolotu.  Za każdą osobą kryje się ludzka tragedia, rozpacz rodzin, bliskich, którzy teraz będą musieli poradzić sobie z tą ogromną stratą. Dla nich życie po tragedii zaczyna się jakby na nowo i nie będą to łatwe chwile. Miejsce katastrofy też jest szczególne. Katyń jest dla nas przeklęty. Historia zatoczyła symboliczne koło. Mimo to sądzę, że nie powinniśmy już rozpatrywać tego, co było. Nie rozliczajmy minionych wydarzeń. Zastanówmy się nad przyszłością a nie przeszłością. Podkreślić trzeba to, jak zachowała się strona rosyjska.  Udzieliła wsparcia nie tylko politykom, ale i rodzinom ofiar. I takie gesty powinny mieć dla nas znaczenie.