Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (485) Data wydania: 23.02.10

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

Chcesz wiedzieć jakie masz prawa względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie świadczenia Ci przysługują, jak długo musisz pracować, by otrzymać emeryturę? Zadaj pytanie urzędnikom ZUS, a na naszych łamach otrzymasz odpowiedź. Pytania należy przesyłać na adres nw@nowiny.pl lub telefonicznie pod nr 600-082-301. 
Mam skończone 50 lat i 34 lata pracy. Obecnie jestem na zwolnieniu  chorobowym. W czasie mojej nieobecności został zlikwidowany mój zakład  pracy. W lutym jak skończę chorobowe zostanę zwolniona z pracy. W  związku z tym mam pytanie. Czy przy likwidacji zakładu pracy mam szanse na świadczenie przedemerytalne?
Alina z Gorzyc
 
Prawo do świadczeń przedemerytalnych przysługuje kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący 35 lat. Jeżeli będzie Pani zwolniona z przyczyn ekonomicznych i na datę rozwiązania stosunku pracy będzie miała Pani wymagany staż, wówczas, po rozwiązaniu stosunku pracy powinna się Pani zarejestrować w Urzędzie Pracy, a po wyczerpaniu 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne.
 
***
Czy umowa zlecenia i umowa o dzieło są wliczane do lat pracy? Czy jeśli będę pracować na umowy zlecenia w szkołach językowych, dostanę w przyszłości emeryturę?
Kasia z Wodzisławia
 
Okresami składkowymi podlegającymi zaliczeniu przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń są między innymi okresy ubezpieczenia, okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości określonej w przepisach o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń. Zatem do okresów składkowych zalicza się również pracę wykonywaną na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. Wobec tego okresy pracy na podstawie umowy zlecenia, od których odprowadzano składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe będą wliczone do lat pracy przy ustalaniu uprawnień emerytalnych. Natomiast okresy pracy na podstawie umowy o dzieło nie podlegają zaliczeniu do lat pracy przy ustalaniu prawa do świadczeń.