Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (462) Data wydania: 15.09.09

To było powołanie

Elżbieta Zgorzyńska 75 lat temu zaczęła pracować jako nauczycielka. Wychowała wiele pokoleń. O tym, że była doskonałym nauczycielem, może świadczyć sympatia jej wychowanków, z którą spotyka się po dziś dzień.

Emerytowana nauczycielka i najstarsza członkini  Związku Nauczycielstwa Polskiego serdeczny kontakt z uczniami utrzymuje do dziś. Podczas spacerów często jest zatrzymywana przez różne osoby słowami, Pani Zgorzyńska! Pani mnie nie poznaje, przecież mnie pani uczyła w pierwszej klasie – dopytują. Pozdrowienia często przekazywane przez jej córkę – Urszulę.
– Ileż razy proszono mnie, aby przekazać mamie, że była czyjąś najlepszą nauczycielką – mówi pani Urszula.
Takie gesty i słowa to miód na serce, ale zawodowa droga Elżbiety Zgorzyńskiej nie była usłana różami. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Cieszynie w 1934 roku okazało się, że w rodzinnych stronach nie ma dla niej posady. Na Ślasku, gdzie był płacony dodatek lokalny, obowiązywał do 1938 roku celibat dla nauczycielek. Oznaczało to, że kobieta po wyjściu za mąż nie mogła dalej pracować. Wyjechała do Świerklańca koło Tarnowskich Gór. Tam poznała też swojego przyszłego męża – Bernarda. W grudniu 1934 roku na zebraniu w Nakle wstąpiła także do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po zniesieniu na Śląsku celibatu przeniosła się do Radlina. Historia spłatała im figla. Małżonków próbowano zmusić do podpisania volkslisty. Państwo Zgorzyńscy nie ulegli. Zostali za to ukarani przymusowym bezrobociem.  Po zakończeniu wojny natychmiast chciała podjąć pracę w zawodzie. Piechotą pokonała trasę z Marklowic do Rybnika, aby zgłosić się w inspektoracie oświaty. Powojenne warunki nie były łatwe. W klasie uczyło się nawet do 59 uczniów, sale lekcyjne były niedogrzane. Odbiło się to także na zdrowiu nauczycielki. Mimo różnych trudności w zawodzie wytrwała do emerytury i jak sama mówi, gdyby mogła cofnąć czas wybrałaby tę samą profesję.

oprac. na podst. wspomnień zebranych przez córkę Urszulę i Stanisława Czecha, długoletniego nauczyciela