Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (491) Data wydania: 30.06.09

Kurę i królika połykają w całości

Boa dusiciele, pytony i jaszczury. Wszystko to w domu Rafała Musioła z Radlina. 21-latek jest pozytywnie zakręcony na punkcie niebezpiecznych zwierząt.
Rafał Musioł to student Akademii Rolniczej w Krakowie. Już jako dziesięciolatek hodował pająki ptaszniki, po kilku latach kupił pierwszego węża i tak się zaczęło. Najpierw zwierzaki miały swoje miejsce w jego pokoju. Kiedy ich liczba znacznie się powiększyła, a i one same stały się potężnymi drapieżnikami, hodowlę trzeba było przenieść do piwnicy. Tutaj w kilku terrariach żyje 12 węży – po dwa boa dusiciele, piaskowe i leśne, dwa pytony tygrysie jedna anakonda. Jest także największy wąż – pyton siatkowany. Jego długość to 4,5 m. – Za kilka lat może być dwa razy większy, ponieważ węże te osiągają nawet 9 metrów – mówi Rafał, który posiada także warana (jaszczurka) i agamę brodatą.
 
Śniadanie, obiad, kolacja
 
Węże jedzą głównie króliki, kury, szczury i myszy. – Pokarm kupuję głównie na giełdzie ptaków w Pszczynie lub zbieram od znajomych. Współpracuję także z czeskimi hodowcami. Coraz częściej króliki czy szczury są mrożone. Trudno byłoby wszystko żywe trzymać w piwnicy – tłumaczy radlinianin. Z żywym pokarmem węże radzą sobie bez problemu. W mgnieniu oka duszą kurę i w całości połykają. Trawienie trwa około tygodnia. Wydalają jedynie pióra i kilka kości ze skrzydeł. Z królika, nawet takiego 8–kilogramowego pozostaje tylko sierść. – Sprzątanie po dużym wężu nie jest przyjemne. Taki potrafi zrobić sporego klocka – śmieje się młody hodowca.  
 
Musi być ciepło
 
Węże do przeżycia potrzebują wysokiej temperatury. Dlatego też w każdym terrarium Rafał Musioł  zainstalował specjalne przewody grzewcze. Dzięki nim temperatura w dzień utrzymuje się pomiędzy 28–30 stopni, w nocy wystarczy 26 stopni. Dodatkowe ciepło dają lampki halogenowe. Nieco zimniej powinno być w momencie kopulacji. Wówczas samiec zbliża się do samicy, wślizguje się na nią i drapie specjalnymi pazurkami. Kiedy ta jest gotowa węże się splatają i tak trwają około tygodnia. – Potem już tylko czekać na małe lub na jaja – mówi Rafał.
Niestety bywa także inaczej. Dwa miesiące temu w jego hodowli zdechła anakonda żółta. W brzuchu znajdowało się 30 jaj. Pyton tygrysi z kolei zniósł jaja, jednak wszystkie zgniły. – Szkoda tych zwierząt. Mam nadzieję, że innym razem się uda – mówi radlinianin.
 
Bez rejestracji się nie obejdzie
 
Zgodnie z prawem, węże dusiciele muszą być rejestrowane w starostwie powiatowym. W przypadku jednego zwierzęcia koszt to 26 zł. Przy sprzedaży z kolei każdą sztukę należy wyrejestrować. Handel odbywa się na giełdach, coraz częściej także w Internecie.   
  
Jeden łyk i spokój

Rafał Musioł ciągle myśli o rozwoju własnej hodowli, mimo iż nie brakowało także sytuacji niebezpiecznych, o czym świadczą ślady na rękach. – Ugryzł mnie jeden, ale to nic groźnego – ucina krótko hodowca. Jak mówi ,ma sposób na zbyt agresywnych współmieszkańców. W pomieszczeniu z wężami zawsze znajduje się butelka wysokoprocentowego alkoholu. – Kiedy czuję, że wąż zaciska się na mnie coraz bardziej, wlewam mu do pyska i jest spokój – kończy radlinianin.
 
Rafał Jabłoński