Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (478) Data wydania: 31.03.09

Radny mówi o powiązaniach

Na ostatniej sesji Rady Miasta w Radlinie doszło do ostrej wymiany ciosów pomiędzy opozycyjnym radnym Henrykiem Rduchem a pozostałą częścią rady. Wojna w radzie rozgorzała na dobre.

Nim sesja na dobre się rozpoczęła, radny Henryk Rduch ostrzegł przewodniczącego rady Jacka Sobika, by ten zastanowił się głęboko zanim zechce mu wyłączyć podczas obrad mikrofon.

Wraca sprawa działki
 Do ostrej wymiany zdań doszło po podjęciu jednej z uchwał, która zdaniem Rducha godzi w jego własność. Poszło o działkę, po której ma przebiegać droga, łącząca ulicę Młyńską z ulicą Wypandów. Tę samą działkę, którą radny chce się zamienić z Urzędem Miasta (sprawę opisywaliśmy kilka tygodni temu). – Od lat łazicie po mojej działce i teraz „fachowa” komisja złożona z dwóch sportowców, nauczyciela i jednego fachowca zdecydowała o tym, jak i gdzie zrobiona ma być droga – w ten lekceważący sposób Rduch skomentował decyzję komisji spraw obywatelskich, która pozytywnie zaopiniowała projekt budowy drogi, biegnącej przez jego działkę.

Obnaża powiązania?
 – Skoro wy wchodzicie na moje pole, to ja też publicznie wejdę w waszą prywatę – wypalił podczas dalszej dyskusji Rduch. I po kolei zaczął wyliczać. A to, że rada przegłosowała kandydaturę córki przewodniczącego komisji społecznej na ławnika, że wskutek nacisków radnych i zarazem nauczycieli w SP 4 nie została zwolniona sprzątaczka, która nadużywała alkoholu w czasie pracy. Pytał jak skutecznie ma sprawdzać nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędu i podległych mu jednostek wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej, którego część rodziny pracuje w tym urzędzie.
– Proszę nie robić takich insynuacji. Moja synowa również pracuje w Urzędzie Miasta. Dostała tę robotę dwa lata przed ślubem z moim synem. Może syn miał ją sobie nie brać, bo pracowała w urzędzie? A może ona miała z roboty zrezygnować przez to, że została synową przewodniczącego rady – odpowiedział Jacek Sobik.

Powrót do przeszłości
 Radni postanowili, że dłużni nie pozostaną. Michał Wawrzyniak nawiązał do sesji z ubiegłego miesiąca. Wówczas radny Rduch przy okazji składania wniosku o wycofanie tegorocznej obniżki diet stwierdził, że w 2000 roku został odwołany z funkcji przewodniczącego rady, bo nie chciał wówczas zgodzić się na podwyżkę diet. – Sprawdziłem w dokumentach i protokołach posiedzeń. I panie radny było tak, że został pan odwołany z funkcji radnego, bo poszło wtedy o pana działkę. Dodam, że to pan w sierpniu 2000 roku złożył wniosek o podwyżkę diet. I wówczas nikt, również pan, przeciw tej podwyżce nie głosował. Niech pan więc nie mówi, że został odwołany, bo nie chciał się pan zgodzić na podwyżkę diet. Dokumenty mówią co innego – odparował Rduchowi Michał Wawrzyniak, który w 2000 roku również zasiadał w radzie miasta. – Trudno mi powiedzieć jak głosowałem i czy byłem wnioskodawcą. Musiałbym spojrzeć do dokumentów – skomentował atak Wawrzyniaka Rduch.
 
Artur Marcisz