Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (471) Data wydania: 10.02.09

Mają swojego Walentego

Z grobu ks. Walentego trysnęło źródło, które ludzie uważali za cudowne. Woda płynęła tutaj setki lat, ale z powodu górniczej eksploatacji przestała. – Tę wodę da się przywrócić – uważa Kazimierz Cichy, hydrogeolog.

Studzienka to szczególne miejsce. Wzorowane na Lourdes leśne sanktuarium ściśle jest związane z historią parafii w Jankowicach. Od siedmiu lat, wraz z kościołem pw. Bożego Ciała, tworzy Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Co ciekawe, jankowicka Studzienka leży na terenie Marklowic.

Najważniejsza jest wiara
Mają zakochani swojego patrona św. Walentego, rzymskiego biskupa, który błogosławił zakochanym i nowożeńcom, my mamy swojego Walentego – bohaterskiego księdza z Jankowic, który jadąc do chorej kobiety z ostatnim namaszczeniem, zginał w 1433 roku z rąk husytów. Z  grobu kapłana trysnęło cudowne źródło, z którego ludzie czerpali cudowną wodę przez setki lat. Niestety, z powodu górniczej eksploatacji woda znikła. – Można pompować i nie leci – mówi ks. Tadeusz Stachoń, proboszcz w Jankowicach. Jak mówi, nie trzeba z tego powodu robić zamieszania. - Ludzie nie narzekają, bo wiedzą, że takie są u nas warunki związane z wydobyciem węgla. Przychodzą do sanktuarium tak jak przychodzili, bo przecież najważniejsza jest wiara – dodaje ksiądz proboszcz. Na probostwie przechowuje butelkę wody ze źródełka w Studzience. – Nie zmienia koloru, nie mętnieje, chociaż stoi już trochę czasu – dodaje ks. Stachoń.
                                                           
Antidotum na dolegliwości
 Studzienkę chętnie odwiedzają pielgrzymi całego regionu. Przyjeżdżają tutaj nowożeńcy, ludzie chorzy. Kiedyś wyruszający na wojnę mężczyźni prosili Panienkę z janowickiej groty o szczęśliwy powrót do domu.
Norbert Niestolik, dyrektor janowickiego gimnazjum, autor książek o Jankowicach, tak pisze o cudownym źródełku:  „Od zawsze mówiło się o „świętej wodzie” czerpanej z jankowickiego źródła w Studzience. Niestety nikt nie spisywał cudów dziejących się za jej przyczyną. Mówiło się o mieszkańcu Raciborza, który dzięki jej właściwościom uleczył swoje ropiejące nogi. Do dzisiaj w wielu domach przechowuje się tę wodę jako antidotum na wszelkie dolegliwości. Być może jej działanie wzmacnia to, że w dniu poświęcenia źródła wlano do niego trzy butelki wody przywiezionej specjalnie w tym celu z Lourdes.”  - pisze janowicki historyk.

Jak podnieść zwierciadło
Teraz jednak woda w Studzience zanikła. I to kolejny raz. Czy to oznacza koniec cudownego źródełka? – Absolutnie nie – uspokaja Kazimierz Cichy, inspektor w gminnym pionie infrastruktury technicznej i rozwoju w Marklowicach. Od wielu lat zajmuje się hydrogeologią, prowadził firmę studniarską. – Jakieś trzy lata temu już raz pogłębialiśmy tam studnię i dało to rezultaty. Prace finansowała kopalnia. Obecnie trwa jednak eksploatacja na terenie byłego szybu VI, który funkcjonował nieopodal Studzienki, stąd obniżyło się zwierciadło wody. Ale myślę, że da się wodę przywrócić. Jako wieloletni studniarz – praktyk jestem przekonany, że to możliwe – mówi Kazimierz Cichy. Deklaruje, że jest tam gotów pojechać i zbadać sytuację. – Niektórzy w takich przypadkach zasypują studnie, bo uważają, że woda już nie wróci. To błąd. Są studniarskie metody, żeby woda wróciła: pogłębienie czy dreny poziome. Studzienka nie może być  bez wody – dodaje pracownik Urzędu Gminy w Marklowicach. Zaznacza, że woda z leśnego sanktuarium jest naprawdę szczególna, bardzo dobra w smaku, przezroczysta.

Iza Salamon