Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 23 (436) Data wydania: 03.06.08

Cecylii stuknęła setka

Chór Cecylia świętuje setną rocznicę powstania
Uroczyste obchody jubileuszowe zaplanowano na 7 czerwca. Rozpocznie je msza święta w intencji jubilatów, która odbędzie się w kościele pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Uświetnią ją występami chóry z całego okręgu. Potem uroczystości przeniosą się do Domu Orkiestry. Zakończy je wspólna biesiada chórzystów z Cecylii i zaproszonych gości. Nie zawsze jednak los był dla grupy śpiewaczej tak łaskawy. Kiedy w 1908 roku  Emanuel Koźmicki i Ignacy Buła założyli koło śpiewacze borykali się nie tylko z brakiem literatury chóralnej, ale także z szykanami ze strony władz pruskich. Śpiewanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami – w domu jednego z chórzystów – Alojzego Wilaszka. Kiedy już wydawało się, że grupa będzie mogła funkcjonować normalnie i w maju 1914 roku zyskała nawet oficjalną nazwę Towarzystwo Śpiewacze Cecylia, kilka miesięcy później wybuchła I wojna światowa. Z tego powodu na trzy lata chór musiał zawiesić działalność artystyczną. Stał się za to przykrywką ruchu narodowo – wyzwoleńczego.
 – Pierwszy powojenny koncert chór miał w 1922 roku, kiedy Rydułtowy przejęły władze polskie. Rok później zespół liczył aż 70 śpiewaków, a w 1928 aż 120 członków. Aż do wybuchu II wojny światowej chór aktywnie uczestniczył w festiwalach, konkursach i lokalnych wydarzeniach kulturalnych – wspomina Antoni Tomanek, członek chóru.
 W roku 1939 znowu nastąpiła przymusowa przerwa w działalności zespołu. Chór Cecylia wznowił ją w kwietniu 1945 roku, kiedy jeszcze trwały działania wojenne.
 – Wszystko dzięki takim zapaleńcom jak: Jan Grycman, Emil Kałusek, Stanisław Konieczny, Józef Połomski, Alojzy Siedlaczek czy Teodor Ulak – dodaje pan Antoni.
 Dzis chór Cecylia liczy 25 osób. Choć może nareszcie działać bez żadnych przeszkód, boryka się z innymi problemami. – Brakuje nam młodych śpiewaków. Martwimy się, że kiedy nas zabraknie chór po prostu przestanie istnieć – mówi Antoni Tomanek.
 (j.sp)