Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr16 (430) Data wydania: 15.04.08

Tablica przypomina o kościele

Odsłonięto tablicę, przypominającą o tym, że w Syryni stał kiedyś stary drewniany kościół

Na starym cmentarzu w Syryni dokonano uroczystego odsłonięcia wyjątkowej tablicy. Umieszczono na niej obraz, przedstawiający stary drewniany kościółek. Świątynia stała w Syryni od 1510 do 1938 roku. Jeszcze przed wojną została kupiona przez miasto Katowice i przeniesiona do parku Kościuszki, gdzie stoi po dziś dzień.

Tutaj byli ochrzczeni

W 70. rocznicę przeniesienia kościółka pw. Św. Michała Archanioła mieszkańcy postanowili powrócić pamięcią do tego wydarzenia. – To dobra okazja ku temu, by przypomnieć dorobek naszych przodków. Warto o tym mówić, bo to spory kawałek historii – mówi Ginter Krakowczyk, główny inicjator przedsięwzięcia. W akcję zaangażowała się również miejscowa nauczycielka historii Genowefa Złotkowska, która napisała krótką historię świątyni. Autorem samego obrazu jest były mieszkaniec Syryni, plastyk Stanisław Adamek. Koszt wykonania tablicy pokryła gmina. Na uroczystość odsłonięcia przybyłą głównie młodzież oraz starsi mieszkańcy Syryni. – Żyją jeszcze wśród nas ludzie, którzy w tym kościółku zostali ochrzczeni – wyjaśniał miejscowy proboszcz.

Będziemy dbać o tablicę

Tablica jest jedyną pamiątką po dawnym kościele. Kiedyś w miejscu, gdzie znajdowało się prezbiterium świątyni stał krzyż. Pod koniec wojny został jednak zniszczony podczas nalotu. Po wojnie mieszkańcy Syryni zbudowali w tym miejscu grotę Matki Boskiej Fatimskiej. O kościele przypominały jedynie stare groby, które kiedyś okalały świątynię. Wśród mieszkańców pamięć o kościółku jest wciąż żywa. Także dzięki m.in. młodzieńcom z Procesji Pacholczej, odpowiedzialnym za opiekę nad dawnymi miejscami kultu sakralnego. – Teraz kolejnym  zadaniem będzie dbanie o tablicę i przypominanie przez to, że mieliśmy tu kiedyś tak szczególny zabytek – mówi wójt Procesji Pacholczej Robert Rozmus.

Artur Marcisz