Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (424) Data wydania: 04.03.08

W krzywym zwierciadle...

...czyli o czym też sobie gwarzą te grzeczne latorośle? Dorota Nowak, reżyser Teatru Wodzisławskiej Ulicy, w 1998 r. otrzymała tytuł Reżysera Roku w Teatrze Amatorskim: Nie tak dawno zebrało się w moim domu grono krewniaków, dla których jestem ciocią. Mają dzieci zaliczane do populacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Bawiliśmy się wspólnie, to znaczy dorośli razem z dziatwą, ale w którymś momencie, gdy rozmowa zeszła na media, znudzone dzieci się wymknęły, żeby pobaraszkować po mojej sypialni. Podążyłam za nimi, bynajmniej nie w celu udaremnienia im zabawy w tatę i mamę. Żadne instynkty pedagogiczne ani tym podobne pobudki mną nie kierowały, bo uważam, że dzieciom należy ufać! Chodziło mi jedynie o pościel! Akurat położyłam świeżutką.
 
Chciałam w razie czego jakoś odwrócić uwagę dzieciaków od łóżka na wypadek, gdyby przyszło im do głowy tak brutalnie obejść się z moim posłaniem, jak niegdyś my – to znaczy ja z rodzeństwem i kuzynostwem – traktowaliśmy stosy pierzyn i poduch naszych świętej pamięci ciotek. Przez uchylone drzwi sypialni zobaczyłam, że dzieci siedzą sobie grzecznie na podłodze, odbywając jakąś naradę. Żadnego skakania po pościeli. Byłam ciekawa, o czym też sobie gwarzą te grzeczne latorośle nasze kochane.
 
A że z pokoju obok dobiegało dużo głośniejsze – skądinąd dla mnie interesujące – politykowanie dorosłych, w żaden sposób nie dało się pochwycić jednego bodaj słowa z konspiracyjnej odprawy młodego pokolenia. Stanęłam w obliczu dramatycznego wyboru: uczestniczyć z dorosłymi w rozmowie o telewizji, czy może dowiedzieć się, co aż tak bardzo zajmuje dzieci, że – choć spontanicznie – to jednak w krótkim czasie zdołały się tak świetnie zorganizować. Przymknęłam drzwi od pokoju, w którym debatowali bratanek, bratanice i siostrzeniec ze swoimi połowami, bo coraz bardziej ciekawiło mnie, o czym mówią dzieci.
 
Przypominały sobie – jedno przez drugie – jak to leci w telewizji o tych zabawkach, o tym jakimś sweterku, jakiejś babie, jakimś Downie… Wspólnymi siłami odtworzyły wszystko słowo w słowo, powtarzając po kilka razy to, czego mówić bynajmniej nie należy, chociaż telewizja ostrzega każdego dnia, że kto tak mówi, uczy pogardy i nienawiści. Pośród radosnych chichotów padały ze słodkich dziecięcych usteczek napiętnowane w telewizji wredne imperatywy ze wszech miar godne zapomnienia.
 
Jeszcze w uszach mi brzmiało echo jakże słusznego komentarza: „One nie nauczyły się tego same!” Rzeczywiście – nie same. Nauczyły się tego z… telewizji! – szepnęłam odkrywczo. Niechże mi ta relacja nie będzie poczytana za atak na znakomity przecież materiał telewizyjny – jeden z lepszych, jakie w ciągu ostatnich lat widziałam na antenie TVP. To współczesny moralitet, w którym jak w krzywym zwierciadle my – dorośli się sobie przyglądamy – w zachowaniach i wypowiedziach dzieci dostrzegając nasz brak tolerancji oraz pogardę wobec innych.
 
Chcę tylko powiedzieć, że działa on w dwóch kierunkach: po pierwsze w zgodzie z intencjami nadawcy – trafiając do adresatów, czyli dorosłych, po drugie – wbrew zamierzeniom nadawcy – do dzieci, które – jeśli nawet w rzeczywistości nie spotkały się z postawami, wyrazem których są obraźliwe imperatywy, mają okazję nadrobić zaległości. Jedyny kłopot dzieci, że nie bardzo może jeszcze znają znaczenie wypowiadanych słów… Pożyją, poznają…
 
Nasza, dorosłych, w tym głowa!