Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 4 (418) Data wydania: 22.01.08

Nie zostałem skazany

Zarząd Powiatu zwrócił się do Krajowego Rejestru Karnego, by dowiedzieć się, czy wyrok sądu wydany na radnego Piotra Cybułkę jest prawomocny

Jeśli okaże się, że szef Ruchu Demokracji Lokalnej widnieje we wspomnianym rejestrze, straci mandat. Sprawa nie jest jednak oczywista.

– Moje nazwisko nie może się tam znajdować, ponieważ nie zostałem skazany. Zostałem ukarany, a to jest różnica – mówi Piotr Cybułka. – Na wyroku nie jestem określony jako skazany, ale jako podejrzany. Nie ma ani słowa o tym, czy wyrok jest prawomocny i do kogo ewentualnie się odwoływać. Innych dokumentów nie otrzymałem – tłumaczy Piotr Cybułka. 

Trzeba poczekać

Prawnicy starostwa uważają jednak, że wyrok sądu jest wystarczający, by radny stracił mandat. Spór rozstrzygnie się, gdy do starostwa wpłynie informacja z Krajowego Rejestru Karnego. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Nie odejdę

Z zainteresowaniem sprawę śledzą koledzy i koleżanki Cybułki z Rady Powiatu. Przed ostatnią sesją (17 stycznia) zastanawiali się, czy w ogóle się on pojawi. Przyszedł i brał udział w głosowaniu. Nie zamierza rezygnować z funkcji radnego.

– Mój mandat jest mandatem społecznym, takim samym jak innych radnych – mówi Cybułka. – Powtórzę raz jeszcze. Nie zostałem skazany i nie widzę powodu, by odchodzić. Ludzie mnie wybrali, więc będę występował w ich imieniu nadal – dodaje radny.

Wyrok we wrześniu

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Wodzisławiu, podobnie jak Komisarz Wyborczy, dopatrzył się nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej Komitetu Wyborczego RDL. Wyrok zapadł 28 września ubiegłego roku. Postępowanie warunkowo umorzono. Sąd wyznaczył ponadto dla szefa RDL rok próby i postanowił, że po 6 miesiącach wyrok będzie zamazany. Radny musiał także wpłacić 300 zł na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.

Rafał Jabłoński