Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (403) Data wydania: 09.10.07

Ja też chcę psuć sobie oczy!

Jestem podenerwowana…Udaję się na inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.. To ja już w takim wieku jestem? W holu Wodzisławskiego Centrum Kultury, gdzie gromadzi się brać studencka, dostrzegam osoby o wiele ode mnie młodsze (lub może tylko młodziej wyglądające, ha?), które ze spokojem i godnością znoszą fakt przynależności do„trzeciego wieku”. Po dokonaniu tego odkrycia mój stres topnieje…

Ale pojawia się nowy: jakby stąd zwiać, gdyby uroczystość okazała się mało interesująca? Ku mojemu zaskoczeniu – inauguracja nie tylko wcale mi się nie dłużyła, ale nawet żal było stąd odchodzić… Odbyło się wszystko – bez zbędnej pompy. Zwyczajnie, ale i z poszanowaniem nieodzownego ceremoniału. Wzruszająco i prawdziwie zabrzmiał wykład inauguracyjny wygłoszony przez dziekana Wydziału Zamiejscowego WSHE w Wodzisławiu Śl. dr Aleksandrę Chudzik, stawiający przed słuchaczami pytanie z pozoru banalne: „mieć czy być?” Ujęcie tematu nowatorskie, trzymające w napięciu, a przesłanie – choć oczywiste– czytelne i przekonujące.

Nie zabrakło też przypadkowych sytuacji humorystycznych. Prezes Stowarzyszenia UTW – jeden ze studentów – Jerzy Lisiecki – siwy włos – a jakże – ale sylwetka krzepka i głos młodzieńczy! – dziękował pomysłodawcom: Stowarzyszeniu „Nasz Wodzisław” i „Miejskiej Radzie Narodowej” za realizację cennej inicjatywy. Prezydent Miasta i jego zastępcy uśmiechnęli się ukradkiem – najwyraźniej słuchali; bo rady narodowe – jak powszechnie wiadomo – nieźle się miały za komuny, a epitet „narodowe” zniknął jakieś osiemnaście lat temu. Odebrałam to jednak ciepło. Takie przejęzyczenia przypominają, że mam do czynienia z ludźmi, a nie bezdusznymi automatami.

Z tych względów w kategoriach humorystycznych umieściłabym także drobną wpadkę językową prowadzącego całość Błażeja Tatarczyka, który na zakończenie tej niewymuszonej gali powiedział m.in.: „inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uważam za zamkniętą!”, czyli: „rozpoczęcie, otwarcie, (… ) zamknięte”. Lepiej by brzmiało: „Rok akademicki (…)uważam za otwarty. Czepiam się!

Były podziękowania za szybkie przeobrażenie idei UTW w rzeczywistość, wygłoszone w imieniu studentów, którzy zazdroszczą wnukom, że sobie surfują po Internecie: – A my babcie i dziadkowie, możemy tylko upominać nasze wnuki: „Odejdź już od tego komputera, bo sobie psujesz oczy”. Ja też sobie chcę psuć oczy! – powiedziała całkiem serio Ewa Spas, ku uciesze widowni, ogłaszając, że zamierza studiować informatykę.

 Znakomity chór „Ad libitum” z Pszowa pięknie zaśpiewał „Gaudeamus igitur” i „Gaude Mater Polonia”. Wystąpienia były krótkie i treściwe. Tak mówcom jak też organizatorom – chwała za to! Sprawny przebieg inauguracji pierwszego w dziejach Wodzisławia Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był – jak się domyślam – zapowiedzią elastycznego programu studiów, co nie zdarza się w tak znów wielu uczelniach.

Dorota Nowak
reżyser Teatru Wodzisławskiej Ulicy, w 1998 r. otrzymała tytuł Reżysera Roku w Teatrze Amatorskim