Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (403) Data wydania: 09.10.07

Nie damy się wykiwać!

W Połomi śmierdzi nie do wytrzymania… od lat. Wszystko za sprawą osadów z oczyszczal ni ścieków zwożonych tutaj przez rolników. Mieszkańcy protestowali, a wójt zapewniał, że właściciel pól dysponuje niezbędnymi dokumentami. Nie uwierzyli. Zablokowali drogę, zawiadomili instytucje i organizacje ekologiczne, odwiedzali Urząd Gminy. W końcu dopięli swego. Sprawa jeszcze w tym tygodniu trafi do prokuratury.

Kilkanaście ciężarówek pełnych osadu z oczyszczalni ścieków przemierza, najczęściej nocą, wąskie drogi dojazdowe do pól. Tam transport jest rozładowywany. Śmierdzi potwornie w obrębie kilkuset metrów. Tak od lat. - To straszne, żebyśmy we własnych mieszkaniach nie mogli wytrzymać. Ludzie, gdzie my żyjemy?! - denerwuje się Damian Herok.
„Rent Hus" jest wszędzie

Za wywóz osadu odpowiedzialny jest właściciel magazynów po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Wiosna". Na jego pola (grubo ponad 200 hektarów) materiał ten zwozi firma „Rent Hus", ta sama, która z naruszeniem prawa rekultywowała teren przy ul. Bogumińskiej w Wodzisławiu (więcej na str. 3)

Co zrobiły władze gminy?

Mieszkańcy Połomi już latem interweniowali u wójta. Ten zlecił straży gminnej kontrolowanie transportów i karanie mandatami tych kierowców, którzy łamią prawo, wjeżdżając na polne drogi ciężkimi samochodami. - Tyle możemy zrobić. Przedsiębiorca posiada niezbędne certyfikaty i zezwolenia, więc ma prawo nawozić pola - mówił wówczas Jerzy Grzegoszczyk.

Okazało się, że jest inaczej. Przedstawione dokumenty są niekompletne. Prawda wyszła na jaw po tym, jak pismo mieszkańców trafiło do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, gdy zablokowali oni drogę i o sprawie poinformowali Polski Klub Ekologiczny oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dwukrotnie odwiedzili także Urząd Gminy. - Nie damy się wykiwać i będziemy walczyć do końca - mówi Eugeniusz Salamon.

- Dlaczego nas zwodzono i mówiono nieprawdę. Co w tym czasie robiły władze gminy? - pyta z kolei Marcin Kondziołka. - Wicewójt Wita zamiast nas bronić to miałem wrażenie, że stoi po stronie człowieka, który te świństwo zwozi. Nie tędy droga - dodaje mężczyzna.

Kto, kogo zwodził?

Janusz Wita odpiera zarzuty. - Nikogo nie zwodziliśmy. Jeśli już o tym mowa, to zwodził nas przedsiębiorca, który współpracuje z firmą „Rent Hus". Już w sierpniu po interwencji mieszkańców, udaliśmy się w te miejsca, gdzie osad jest zwożony. Trudno jednak wytłumaczyć mieszkańcom, że nie w każdej sytuacji można udowodnić uciążliwość z tym związaną. W tej sprawie nie stoję po stronie przedsiębiorcy tylko staram się przestrzegać obowiązującego prawa. Wywożenie tego typu materiału jest dozwolone. Oczywiście tylko wtedy, gdy posiada się na to odpowiednie dokumenty i przestrzega się zasad określonych w rozporządzeniu ministra. W pewnym momencie kompetencje gminy się kończą i sprawą powinien się zająć Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - dodaje Janusz Wita.

- O problemie poinformowali nas mieszkańcy - mówi Elżbieta Grządziel z WIOŚ. - Zwróciliśmy się do wójta, by sprawę rozpoznał i wstępnie skontrolował. Poprosiliśmy także o dane dotyczące ilości zwożonego osadu. Chcieliśmy również wiedzieć, czy przedsiębiorca posiada dokumenty zezwalające na taką działalność. Odpowiedź otrzymaliśmy. Okazało się, że nie wszystko jest w porządku. W tej sytuacji nie wykluczamy, że w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu w Połomi szczegółowej kontroli - dodaje Elżbieta Grządziel.

Wójt zdecydował z kolei, że sprawą powinny się zająć organy ścigania. Poparli go radni. Odpowiednie dokumenty mają trafić do prokuratury w tym tygodni.

Bez komentarza

Przez tydzień próbowaliśmy skontaktować się z przedsiębiorcą, który osadami nawozi swoje pola. Na terenie magazynów po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Wiosna" go nie zastaliśmy. Nikt nie był w stanie podać także numeru jego telefonu - nawet ojciec mężczyzny, który jako stróż pilnuje terenu.

Na temat osadów zwożonych na połomskie pola nie chciał z nami rozmawiać także przedstawiciel firmy „Rent Hus".

Rafał Jabłoński