Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (401) Data wydania: 25.09.07

Znaleźli dziadka

„60 w skali Beauforta” to projekt, dzięki któremu podopieczni Zespołu Świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych  choć na chwilę znaleźli dziadka czy babcię. W role te wcielili się mieszkańcy DPS-u. 

- Nigdy nie zapomnę, jak mała Paulinka na jednym ze spotkań powiedziała mi „babciu” – wzrusza się Maria Cała, uczestniczka programu „60 w skali Beauforta”.

O sile kontaktów międzypokoleniowych mieli okazję przekonać się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Działająca tu Fundacja na dobro Domu Pomocy Społecznej Gorzyce napisała projekt „60 w skali Beauforta”. Został on zrealizowany dzięki środkom z programu „Łączymy Pokolenia” ogłoszonego przez Akademię Filantropii i  Fundację PZU. Głównym założeniem było nawiązanie kontaktu między pensjonariuszami DPS-u a dziećmi z Zespołu Świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych z Wodzisławia. – Chcieliśmy w ten sposób promować aktywne postawy wśród seniorów oraz przełamywać stereotypy dotyczące dzisiejszej młodzieży. Wbrew pozorom ludzi starszych i młodych łączy bardzo wiele, trzeba tylko znaleźć dla nich wspólną płaszczyznę – wyjaśnia Joanna Krutkiewicz, koordynator projektu realizowanego od lutego. 20 września odbyło się jego podsumowanie.

Nie rozstają się na zawsze

Spotkanie stało się okazją, by przekonać się o sile więzi, jakie połączyły uczestników programu w ciągu tych kilku miesięcy. – Powiem szczerze, że aż mi łzy do oczu naleciały  – nie kryje wzruszenia Maria Cała.

– Będzie nam bardzo brakowało spotkań z tymi młodymi ludźmi. Mamy jednak nadzieję, że w jakiś sposób będą one kontynuowane. Żebyśmy się mogli spotykać chociaż raz w miesiącu – dodaje Maria Tomalka. – Nasz kontakt nie może się przecież całkowicie zerwać. W końcu staliśmy się dla nich takimi przyszywanymi babciami i dziadkami.  Nigdy nie zapomnę, jak mała Paulinka na jednym ze spotkań powiedziała mi „babciu”. Odpowiedziałam jej, że jestem taką świetlicową babcią – dodaje Maria Cała.

Dyrektor Zespołu Świetlic oraz koordynatorka programu Joanna Krutkiewicz zastanawiają się już nad dalszymi formami współpracy. – Mam już pewne pomysły. Myślę, że uda nam się wspólnie zrealizować jeszcze niejeden program – mówi Krutkiewicz. – Musimy umożliwić im dalsze kontakty. Byłoby wielką szkodą tak po prostu je teraz całkowicie zerwać. Przyznam szczerze, że jest mi trochę smutno, że program zakończył się akurat w momencie, kiedy jego uczestnicy stali się sobie osobami naprawdę bliskimi – kończy Krystyna Orbik-Skupień.

Przekonaliśmy ich do siebie

Program przyniósł korzyści obu stronom. – Wszyscy nasi pensjonariusze, którzy uczestniczyli w projekcie są osobami samotnymi. Nie mają własnych wnuków, a więc są praktycznie pozbawieni kontaktów z młodym pokoleniem. Ich uczestnictwo w programie zmieniło tę sytuację – mówi Maria Janeta, prezes  Fundacji na dobro Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach i jednocześnie wicedyrektor DPS-u. – Raz w tygodniu odwiedzaliśmy świetlicę w Wodzisławiu. Mimo różnicy wieku uczestnicy programu szybko znaleźli kontakt z młodzieżą – dodaje.

– Bardzo zaprzyjaźniliśmy się z tymi młodymi ludźmi. Wydaje mi się, że czekali na spotkania z nami. Chociaż na początku trochę próbowali się z nas śmiać, ale szybko to minęło. Przekonaliśmy ich do siebie naszym doświadczeniem i wyrozumiałością –  mówi Maria Tomalka.

Słowa te potwierdzają dzieci. – Ci ludzie dali nam wiele ciepła, szczęścia, przyjaźni – wyjaśnia Monika Berowska z wodzisławskiej świetlicy. – I miłości – dodaje inna dziewczynka.

Seniorzy i młodzież wspólnie uczestniczyli w warsztatach. – Został nawiązany kontakt na linii babcia-wnuczek. Takich stosunków bardzo brakowało naszym podopiecznym – mówi Krystyna Orbik-Skupień, dyrektor Zespołu Świetlic.

Artur Marcisz