Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (383) Data wydania: 21.05.07

Nowa hala do otwarcia

W połowie czerwca zostanie oddana do użytku hala sportowa przy szkole w Lubomi.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy otrzyma ona imię Alojzego Segeta. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się do Rady Gminy miejscowy przedsiębiorca Ernestyn Janeta rok temu. Wyjaśnił, że pomysł ten zrodził się po przeczytaniu artykułu przypominającego te postać przy okazji 85. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

- Postać Alojzego Segeta jest godna upamiętnienia obok patrona szkoły Brunona Strzałki - stwierdził piśmie do Rady Gminy Ernestyn Janeta. - W razie wyrażenia zgody na mój wniosek zobowiązuję się do ufundowania stosownej tablicy pamiątkowej. Myślę, ze to dobra forma wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

Poparcia tej inicjatywie udzielił Klub Olimpijczyka "Sokół" w Raciborzu. Jego prezes Wojciech Nazarko przypomniał, że Alojzy Seget to postać wielce zasłużona dla sprawy polskiej na Śląsku. Urodził się w Lubomi, był związany z Domem Polskim "Strzecha" w Raciborzu, organizował oddziały powstańcze. Młodzież powinna znać swoich bohaterów i wybitne postacie z rodzinnych stron.

Kim był Seget
Alojzy Seget urodził się w Lubomi 25 listopada 1897 r., chodził do niemieckiej szkoły podstawowej o potem handlowej w Raciborzu. Już jako kilkunastoletni chłopak kolportował "nowiny raciborskie", należał do Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" oraz polskiego kółka w Raciborzu. W 1916 r. został wcielony do niemieckiego wojska i walczył na froncie zachodnim. W 1918 r. podczas wrzenia rewolucyjnego w Niemczech brał udział w walkach w Gdańsku i Berlinie. Nawiązał kontakt z powstańcami wielkopolskimi, którym dostarczał broń. Po powrocie do rodzinnej wioski wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w I Powstaniu Śląskim, po jego upadku schronił się w Czechosłowacji. W drugim powstaniu był dowódcą batalionu a w trzecim dowodził pułkiem raciborskim biorąc udział w bitwie nad Olzą. Po powstaniach był prezesem Związku Powstańców Śląskich w powiecie raciborskim. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywał we Francji i Anglii, pracował tam w Centralnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny.  Po powrocie do kraju założył spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" w Lubomi i był jej prezesem do 1949 r. Był też przewodniczącym Rady Narodowej w Lubomi. Angażował się w sprawy społeczne lokalnej społeczności - przewodniczył Komitetowi Społecznemu Budowy Szkoły Podstawowej w Lubomi. Działał w organizacjach kombatanckich, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Gwiazdą Śląską i Medalem Za Zwycięstwo i Wolność.

(jak)