Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (376) Data wydania: 03.04.07

Radni odwiedzili komendę

Policja przesłuchała radnych powiatowych.

W grudniu opisaliśmy zakulisowe rozmowy i tworzenie koalicji niezbędnej do przeforsowania kandydatury Jerzego Rosoła na stanowisko starosty. Po naszym artykule pt. „Zasady nie obowiązują” (Nowiny Wodzisławskie z 5 grudnia 2006 r.) do wodzisławskiej prokuratury wpłynął anonim. Dołączono do niego także wspomniany tekst. Autor pisma zasugerował, że bezpośrednio przed wyborem starosty doszło do korupcji politycznej. Organy ścigania sprawą się zajęły. Prokurator zlecił policji rozpytanie radnych. Z naszych informacji wynika, że komendę odwiedziło dziesięciu lub jedenastu członków Rady Powiatu. Ostatecznie w połowie marca Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu zdecydowała, że w sprawie nie wystąpiły ustawowe znamiona przestępstwa.

Kto przyniósł anonim?

Przez kilka miesięcy w Radzie Powiatu nikt na temat przesłuchań głośno nie mówił. Za kulisami zastanawiano się, kto jest autorem anonimu. Podejrzewano radnego Piotra Cybułkę, który wprost mówił o „handlowaniu stołkami”. Część radnych nie podawała mu ręki. On sam uciął podejrzenia i na ostatniej sesji wygłosił oświadczenie.

– Nie mogę pozwolić, by niektóre osoby ugruntowywały nieprawdziwy obraz mojej osoby – mówił Cybułka. – Sprawa ostatnich wyborów samorządowych do powiatu jest nie moim, ale waszym problemem. (…) Jeżeli wpłynął w sprawie wyborów anonim to z pewnością nie ode mnie. Stać mnie na to, by pod tym co piszę złożyć swój podpis. Czynię tak we wszystkich sprawach prywatnych jak i publicznych. Autora tego anonimu szukajcie u siebie. Kogo stać na niewierność i mówienie nieprawdy, tego stać na donosy. W tej sprawie nie muszę posługiwać się prokuraturą. Nie jestem zmartwiony tym, że kiedyś bliscy mi ludzie nie podadzą mi ręki. Jestem uczciwy i mam nadzieję, że każdy uczciwy człowiek rękę mi poda – napisał w oświadczeniu Piotr Cybułka.

Art. 250a. § 1. Kodeksu Karnego
Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Rafał Jabłoński
Tekst pt. „Zasady nie obowiązują” z 5 grudnia 2006 r. dostępny jest w archiwum portalu nowiny.pl