Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (375) Data wydania: 27.03.07

Uratowali staruszkę

50-latek podpalił siebie i dom. W budynku znajdowała się staruszka, która przeżyła tylko dzięki szybkiej interwencji sąsiadów.

Małżeński konflikt był przyczyną tragedii, do której doszło w Radlinie przy ul. Sosnowej. 50-letni mężczyzna rozlał benzynę w swoim domu, sam również się nią oblał i podpalił. Wcześniej zadzwonił do swojej żony i powiadomił ją co zamierza zrobić. Poparzony podpalacz został przewieziony do Siemianowic, gdzie po dwóch dniach zmarł. Sąsiadom udało się ugasić pożar i uratować przebywającą w domu 76-letnią staruszkę.

Bez zastanowienia weszli do środka

– Akurat pracowałem na podwórku, gdy usłyszałem huk i zobaczyłem płomienie – mówi sąsiad Jarosław Barteczko. – Przeskoczyłem przez płot a przed domem zastałem jego właścicielkę i jej córkę. Drzwi do domu były zamknięte od wewnątrz. Właścicielka powiedziała mi, że w środku są dwie osoby, w tym starsza kobieta. Prosiła, żeby je ratować.

Jarosław Barteczko wybił szybę w oknie jednego z pokoi i wszedł do środka. Otworzył drzwi do holu, było tam pełno dymu. Córce właścicielki udało się w tym czasie otworzyć drzwi wejściowe.

– Zdjąłem koszulę, zamoczyłem ją i nałożyłem na twarz – opowiada Jarosław Barteczko. – Udało mi się podejść pod płonące schody, ale nie można było wejść na górę. Pobiegłem po gaśnicę.

W tym czasie przybiegli dwaj kolejni sąsiedzi – bracia Czaplakowie, którzy mieszkają w sąsiednim domu. I wspólnie przystąpili do akcji ratunkowej.

–Usłyszeliśmy huk i brzęk tłuczonego szkła – mówi Marcin Czaplak. – Wraz z bratem pobiegliśmy do domu, z którego wydobywał się dym. Brat zajął się gaszeniem ognia na schodach, a my z Jarosławem Barteczko weszliśmy po drabinie na piętro przez okno.

Tomasz Czaplak wyciągnął z piwnicy wąż i ugasił płomienie na schodach. To otworzyło drogę dla mężczyzn, którzy ratowali staruszkę znajdującą się na piętrze.

– W pokoju na górze było pełno dymu – tłumaczy Jarosław Barteczko. – Zobaczyliśmy leżącą na łóżku staruszkę. Owinęliśmy ją  w koce i prześcieradło, nałożyliśmy koszulę na twarz. Wynieśliśmy ją po schodach na zewnątrz.

Podpalacz na kolanach

Jak mówią sąsiedzi, poza schodami w mieszkaniu nie było widać ognia. Popalone były meble w pokoju i kuchni, ale po wypaleniu ogień sam zgasł. Paliły się drewniane schody i boazeria.

– Wróciliśmy z bratem do środka, zastanawialiśmy się, czy mężczyzna, który dokonał podpalenia został w domu – mówi Tomasz Czaplak. – Widzieliśmy go w sąsiednim pokoju balkonowym na czworakach, czołgał się na kolanach. Zobaczyliśmy, że przyjechała straż, więc wskazaliśmy strażakom, gdzie jest mężczyzna.

Strażacy wynieśli poparzonego, potem zabrali z domu butle gazowe i tlenowe, które mężczyzna ustawił w środku. Gdyby wybuchły, tragedia mogłaby być jeszcze większa. Staruszkę zabrano do szpitala, poparzony podpalacz został odwieziony do Siemianowic. Starszą kobietę uratowano, dzięki przytomności umysłu i odwadze sąsiadów. W akcji ratunkowej pomogło również to, że żona poważnie potraktowała groźby męża i natychmiast przyjechała na miejsce tragedii.

Uprzedził żonę i córkę

Jak się dowiedzieliśmy, bezpośrednim początkiem tragedii mogło być pismo, które otrzymał mężczyzna. Kilka dni wcześniej żona złożyła na policji doniesienie o przestępstwie znęcania się nad rodziną. W dniu tragedii mąż zadzwonił do niej i do córki powiadamiając, że podpali dom. Gdy zjawiły się na miejscu, zastały drzwi zamknięte a przez okna zauważyły mężczyznę, który rozlewał w mieszkaniu benzynę i polał też siebie. W pewnym momencie nastąpił wybuch, który zaalarmował sąsiadów.  Przyczyny tego wybuchu ustalają specjaliści ze straży pożarnej.

(jak)