Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (369) Data wydania: 13.02.07

Miłość jest cierpliwa

Rozumieliśmy się bez słów. Gdy usłyszałam, że odsiaduje wyrok 25 lat, aż zabrakło mi powietrza – wspomina Barbara Krzykała, żona osadzonego w zakładzie karnym. 

Poznali się kilka lat temu w Strzelcach Opolskich, w jednym z domów, prowadzonych przez fundację „Barka”, pomagającą m.in. osobom bezdomnym. Barbara trafiła tam jako wolontariuszka, działająca przy organizowaniu „Dni skupienia” na Górze św. Anny. Jest uczestnikiem apostolstwa trzeźwości jako dorosłe dziecko alkoholików oraz członkiem bractwa więziennego, pomagającego osadzonym. Kontakty z osobami skazanymi nie były więc dla niej niczym nowym. Jednak spotkanie z Mirosławem zaskoczyło ją kompletnie i odmieniło jej życie. Do „Barki” przyjechał na przepustkę z Zakładu Karnego w Strzelcach Opolskich. Od razu zaiskrzyło coś między nimi. –  Jestem niespokojnym duchem, osobą bardzo impulsywną, a w nim urzekła mnie siła jego wewnętrznego spokoju – mówi Barbara. 

W „Barce” pomagała przy organizowaniu jubileuszu grupy AA. Miała przy tym sporo pracy i krzątaniny. Do tej pory pamięta swoje zdziwienie, gdy Mirosław zaczął się o nią troszczyć. –  Były to drobne gesty, jak podanie swetra, żebym nie zmarzła, przyniesienie ciepłej kawy. Dla mnie to był szok, bo nigdy wcześniej nikt tak o mnie nie dbał – wspomina Barbara, którą los zdążył ciężko doświadczyć. Przez wiele lat była bezdomna. Mirosławowi do wyjścia na wolność zostało jeszcze kilka lat. Jedną z form pracy nad sobą stała się dla niego religia i wiara, dzięki której stał się innym człowiekiem. Również Barbara z wiary czerpie siły do życia. –  Oboje mamy bardzo trudną przeszłość. Przy nim czuję ogromny spokój i bezpieczeństwo, które dają mi już same  widzenia z nim – opowiada Barbara.

Po roku znajomości pobrali się. Ślub odbył się w więziennej kaplicy w zakładzie w Strzelcach Opolskich, którą budował Mirosław. Małżeństwem są ponad 2 lata. Barbara z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym jej mąż odzyska wolność. Udało im się doprowadzić do tego, że Mirosław został przeniesiony do zakładu w Głubczycach, bliżej domu. –  Każda przepustka jest dla nas wielkim świętem – zapewnia. Wiem, że wiele osób powie: „Dobrze mu tak, zasłużył sobie na taki los”, ale on przecież już ponosi karę  za swój czyn i powinien mieć szansę na normalne życie – przekonuje Barbara i zamierza walczyć o szczęście dla siebie i swojego męża.

(Adk)