Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51 (360) Data wydania: 19.12.06

Autorzy doszli do porozumienia

W mapie wydanej przez Urząd Miasta w Pszowie pojawiły się treści skopiowane z innych publikacji bez zgody ich autora. Czy to plagiat?

Mapę „Rowerem po Pszowie” wydano we wrześniu. Oprócz części typowo graficznej, na odwrocie widnieje obszerny opis tras rowerowych i miejsc wartych polecenia miłośnikom turystyki rowerowej. Niby nic w tym nadzwyczajnego. Zdziwiło nas jednak podobieństwo treści, które są identyczne z zawartością publikacji autorstwa dyrektora wodzisławskiego muzeum Pawła Porwoła. Na użytek mapy skopiowano fragmenty trzech z nich. Zostały wydawane w cyklu dotyczącym zabytków powiatu wodzisławskiego. Chodzi o pozycje: „Małe formy architektury sakralnej”, „Bazylika pw. Narodzenia NMP w Pszowie” oraz „Osiedla Robotnicze w Radlinie i Pszowie”.

Autor jest zdziwiony nie tyle wykorzystaniem jego publikacji, co zapisem pojawiającym się na wspomnianej mapie. Możemy tam przeczytać, że „reprodukowanie, kopiowanie, fotografowanie, skanowanie, digitalizacja – bez zgody wydawcy zabronione”.

– Czy teraz będę musiał występować do Urzędu Miasta o zgodę na wykorzystywanie swoich tekstów? – pyta Paweł Porwoł. Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu dodaje, że nie zamierza występować na drogę prawną i oskarżyć wydawcy mapy o plagiat. Sprawę traktuje raczej humorystycznie. – Nie chodzi mi o robienie awantury. Okazuje się, że ja również na tym skorzystałem, bo część moich tekstów została przetłumaczona na język czeski – uśmiecha się Paweł Porwoł. Dodaje, że chodzi o zachowanie pewnych reguł. Sprawy by nie było, gdyby autorzy mapy na odwrocie podali źródło, z którego treści pochodzą.

W Urzędzie Miasta poinformowano nas, że mapa powstała przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Pszowa. – Znaczna część tekstu pochodzi z naszych zbiorów. O opisy historyczne zadbała sekcja rowerowa działająca przy Towarzystwie – mówi Michał Lorek z Urzędu Miasta w Pszowie. 

Prezes TPP Bogusław Kołodziej twierdzi, że nie dochodził tego, skąd treści zostały zaczerpnięte. O kopiowaniu ich z innych publikacji nic nie wiedział. Do błędu przyznaje się szef sekcji rowerowej TPP Paweł Kowol. – Rzeczywiście Paweł Porwoł jest autorem kilku pozycji dotyczących zabytków ziemi wodzisławskiej i z nich skorzystaliśmy. Zrobiliśmy to nieświadomie. Teraz już wiem, że należało podać źródło informacji. Spotkaliśmy się już z dyrektorem muzeum i sprawę wyjaśnimy. Przeprosiliśmy za błąd i zapewniliśmy, że w przyszłości do takich sytuacji już nie dojdzie. Cieszę się, że dyrektor nas zrozumiał i nasza współpraca w dalszym ciągu będzie realizowana – mówi Paweł Kowol.   

Rafał Jabłoński