Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (358) Data wydania: 05.12.06

Jak radzić sobie bez pracy

Pszowskie Stowarzyszenie „Pomóżmy Sobie” zorganizowało warsztaty dla bezrobotnych kobiet .

Podczas spotkania panie uczyły się jak na nowo odkryć swoją wartość, radzić sobie z niską samooceną i stresem. Same przyznały, że takie zajęcia były im bardzo potrzebne, bo lata pozostawania niemalże na marginesie życia spowodowały utratę wiary w siebie.

– Warsztaty pozwalają uświadomić kobietom, jak wiele mają zalet. Często bowiem nie doceniają same siebie. To, że umieją się zajmować dziećmi, opiekować starszymi ludźmi może być bardzo pomocne w szukaniu nowego zajęcia – tłumaczy Małgorzata Jonczy-Adamska, psycholog prowadząca zajęcia.

Warsztaty są także doskonałą okazją do poznania osób z podobnymi problemami.

– Przez 17 lat byłam w domu i wychowywałam dzieci. Teraz pora, by zrobić coś dla siebie. Z zawodu jestem szwaczką dzianin i chciałam wrócić w końcu do pracy – opowiada 36 – letnia Violetta Pinior.

Niestety, próby znalezienia zatrudnienia po tak długiej przerwie przynajmniej na razie spełzły na niczym. Kilkadziesiąt złożonych podań nie przyniosło żadnej pozytywnej odpowiedzi. Pani Violetta jest jednak ambitna i uparta.

– Dzięki tym zajęciom na nowo odzyskałam wiarę w siebie. Nawet nie wiedziałam, że mam tyle zalet. Tak łatwo nie odpuszczę i będę dalej próbowała znaleźć jakąś pracę – mówi kobieta.

Od pięciu lat nie pracuje także inna uczestniczka warsztatów. Wcześniej dwa lata była sprzedawczynią w pszowskim domu handlowym Merkpol. W jej przypadku to pracodawca nie przedłużył umowy o pracę, kiedy urodziła dziecko. Przez pół roku pobierała zasiłek i na tym się skończyło. Wciąż składa podania w różnych miejscach, ale niestety bezskutecznie.

– Trudno znaleźć się teraz na rynku pracy. Dzięki takim warsztatom człowiek przynajmniej może wyjść z domu, porozmawiać z kimś, kto ma podobne problemy. Mam nadzieję, że zajęcia zmotywują mnie do jeszcze bardziej aktywnego działania – odpowiada.

Jakby na potwierdzenie tego, że chcieć to móc, w warsztatach uczestniczyła także Anna Glinka, która postanowiła założyć własną firmę i choć problemów nie brakuje, to interes całkiem nieźle prosperuje.

– To najlepszy dowód na to, że wystarczy odkryć w sobie pokłady nowych możliwości, których sobie nie uświadamiamy. Do tego szczypta determinacji w działaniu i na pewno się uda – mówi Ilona Saft, koordynator merytoryczny projektu.

Warsztaty w pszowskim Gminnym Centrum Informacji odbyły się w ramach programu „Kobiety na Śląsku. Zachowanie tradycji a nowoczesność” autorstwa Śląskiego Centrum Równych Szans. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(j.sp)