Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (354) Data wydania: 06.11.06

O kiszeniu wiedzą wszystko

Dębowa beczka, kilka jabłek lub cebul w całości, sól, kminek i kapusta, którą powinno się deptać gołymi stopami. Tajniki przepisu na najsmaczniejszą kiszoną kapustę zdradzały gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.

Impreza, którą gospodynie zorganizowały po raz pierwszy do niewielkiej salki przy ul. Pszowskiej przyciągnęła prawdziwe tłumy. Nie zabrakło przedszkolaków i uczniów z pszowskich szkół. To głównie z myślą o nich towarzystwo organizuje spotkania, przybliżające różne tradycje i obyczaje. Tym razem przyszła kolej na kiszenie kapusty. Dziś niewielu wie jak kiedyś babcie czy mamy kisiły kapustę. Teraz wystarczy wyjść do pobliskiego sklepu i po prostu ją kupić. Ci, którzy mieli okazję skosztować domowej kapusty wiedzą, że właśnie ta jest najlepsza. Już tylko w nielicznych domach kiszenie odbywa się metodą tradycyjną. Beczki dębowe zastąpiono glinianymi naczyniami.

Dębową beczkę najpierw wyparzano. W tym celu rozgrzewano do czerwoności duszę żelazka i wrzucano ją do beczki, na której dnie była odrobina wody. Później szybko przykrywano ją prześcieradłem, żeby drewno przeszło parą i naciągnęło wilgocią. Dzięki temu beczka była odkażona i uszczelniała się – wspomina Bernadeta Sycha z Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.

Na dnie opróżnionej z wody beczki gospodynie układały liście kapusty, potem wrzucano ją poszatkowaną na drobne kawałki. Dodawano soli, kminku i najcięższa osoba w rodzinie udeptywała aż kapusta zmniejszyła swoją objętość i puściła sok. Niektóre panie wkładały do beczki całe cebule lub jabłka. Dzieci uwielbiały je potem wyszukiwać w beczce.

Dawniej kisiło się nawet i sto kilo kapusty, jeśli rodzina była duża. Kartofle z kapustą lub kwaską, czyli sokiem, były bardzo smaczne – mówi pani Bernadeta.

Pszowskie kiszenie kapusty urozmaiciły  konkursy dla publiczności. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością gwary śląskiej i popularnych przyśpiewek. Był też konkurs na najszybsze poszatkowanie nożem główki kapusty. Nagrodą główną dla zwycięzców był oczywiście słoik kiszonej kapusty.

Justyna Pasierb