Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (350) Data wydania: 10.10.06

Ród Stablów trzyma się razem

W zjeździe rodziny Stablów wzięło udział ponad 100 osób.
W 1912 r. w Pszowie wzięli ślub Franciszek i Joanna Stablowie. Zamieszkali w Godowie w domu na Glinikach, który stoi do dziś. Mieli dziewięcioro dzieci – ośmiu synów i jedną córkę. Ich potomkowie wraz z rodzinami wzięli udział w rodzinnym zjeździe, który zorganizowano w Wiejskim Ośrodku Kultury w Godowie. Najstarszymi uczestniczkami tego spotkania były synowe protoplastów rodu Helena Stabla z domu Janulek (żona Alojzego), Stefania Stabla z domu Herman (żona Wiktora) oraz Helena Stabla z domu Hojka (żona Mieczysława). Najmłodszym uczestnikiem był Dominik Grzonka, który miał zaledwie 25 dni. Rodzinną mszę świętą w godowskim kościele odprawił ks. Robert Kaczmarek – również jeden z członków familii, który pracuje w parafii w Katowicach.
 
Rodzina wywodząca się od Franciszka i Joanny Stablów liczy 163 osoby, z których w zjeździe wzięło udział 109. Większość z nich mieszka w naszym regionie - Godowie, Skrzyszowie, Mszanie, Gołkowicach i Łaziskach, ale niektórzy krewni osiedlili się w Namysłowie, Dębnicy Kaszubskiej i Niemczech.
 
Franciszek Stabla pracował w latach 1906-1912 jako stangret u hrabiego Larisch-Moennich we Frysztacie – opowiada Zygmunt Skupień, jeden z organizatorów zjazdu. Dziadkowie byli jednymi z większych gospodarzy w Godowie. Wszyscy we wsi mówili, że tak prostej skiby jak Franciszek Stabla nikt nie zrobi. Babcia była skromna, prowadziła gospodarstwo wraz z mężem, przeżyli razem 55 lat. Dom, w którym mieszkali istnieje do dziś, obecnie mieszka tam ich synowa Stefania Stabla z synową Teresą i wnukami.
 
Franciszek i Joanna Stablowie mieli dziewięcioro dzieci i 29 wnuków. Rodzina jest liczna – jest w niej 57 prawnuków protoplastów rodu, 38 prawnuków i urodził się jeden prapraprawnuk.
 
Zygmunt Skupień z okazji zjazdu przygotował drzewo genealogiczne rodziny. Najstarszym członkiem rodu jest Józef Stabla urodzony w 1820 r.
 
Przedsięwzięcie zorganizowali: Helena Sitek, Helena Stabla, Maria Najda, Franciszek Szczygieł oraz Lidia i Zygmunt Skupniowie. Inspiracją było dla nich spotkanie, które odbyło się w 2001 r.
 
Podczas zjazdu zaśpiewał chór „Ballada” z Godowa. Członkowie rodziny już planują kolejne spotkania.
 
(jak)