Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (305) Data wydania: 29.11.05

Poznaj sędziego swego

Andrzej Szulc
 
Sędzia od dwóch lat. Jako główny na razie prowadzi mecze juniorów. Mieszka w Pszowie. Z zawodu kierowca. Były piłkarz LKS Nieboczowy (głównie pomocnik) i przez 6 lat sekretarz LKS Syrynia. Jako działacza odznaczono go brązową odznaką PZPN. Odkąd przepisy zabraniają sędziom piłkarskim pełnienia funkcji w klubach, Szulc jest wyłącznie arbitrem. Pamięta, że początki były trudne. Potwierdza, że ze środka boiska czy na linii futbol jest zupełnie inny niż z budki działacza. Ma sześcioletniego syna Dawida. Andrzej Szulc pochodzi ze sportowej rodziny Wieczorków – jego krewnym jest słynny trener Ryszard Wieczorek.
 
Robert Krawczyk
 
„Moja kariera sędziowska zaczęła się jakieś 4 lata temu, mój tato znalazł w gazecie ogłoszenie i tak trafiłem na kurs do Raciborza” – opowiada 22-letni arbiter. Na co dzień gra jako pomocnik w drużynie klasy okręgowej w Syryni, przez 10 lat trenował w wodzisławskiej Odrze. „Moją pasją jest piłka nożna i przez to też poświęciłem się sędziowaniu” – mówi Robert Krawczyk. Z jego debiutem sędziowskim wiąże się zabawna historia. „Skierowano mnie do Turzy Śl. a miałem sędziować w Turzu koło Raciborza. Oczywiście był stres, ale w sumie dobrze to wspominam, całkiem dobrze mi poszło” – wspomina. Jest członkiem kadry młodzieżowej Kolegium Sędziów Podokręgu Racibórz. Jak oceniają przełożeni, jest perspektywicznym sędzią „na dorobku”. „Liczymy na niego, że awansuje na jakąś wyższą klasę, na razie walczy o te awanse, jest sędzią klasy A, czyli najwyższej w Podokręgu Racibórz. W czerwcu chcemy go wysłać na egzamin na szczeblu okręgu do Katowic” – zapowiada Zdzisław Matysiak z Kolegium Sędziów.
 
Czesław Porwoł
 
Sędziował dotąd w ponad 460 meczach piłkarskich. Po raz pierwszy założył strój arbitra osiem lat temu, 5 września 1997 roku, jako asystent w spotkaniu klasy „A” Kobyla – Studzienna. Wcześniej sam grał i to na wszystkich pozycjach, wliczając nawet bramkarza, w LKS Lubomia i Odrze Nieboczowy. Potem, kiedy choroba uniemożliwiła mu dalszą grę, prowadził drugą drużynę „Silesii” Lubomia. Kiedyś zdarzyło się tak, że na mecz nie dojechał jeden z sędziów i na jego miejsce został wyznaczony Czesław Porwoł. Po obserwacji tego spotkania zaproponowano mu, żeby poszedł na kurs sędziowski. Najbardziej utkwił mu w pamięci mecz IV ligi na obiekcie GKS Jastrzębie, sprzed 3 lat: „Ta wrzawa na stadionie, cała oprawa meczu sprawiała, że czułem się jakby to była ekstraklasa. Czesław Porwoł jest asystentem Dawida Krybusa (IV liga) i Adama Nowaka (klasa okręgowa). Najczęściej sędziował w Rudach, Gaszowicach i Bełku. Arbiter cieszy się, że rodzina przychylnie odnosi się do jego pasji i wspomaga go. Mieszka w Lubomi.
 
(e.Ż), (m)