Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (298) Data wydania: 11.10.05

Sędzia w spódnicy

Młoda, zgrabna, urodziwa, ale bez mrugnięcia okiem potrafi wlepić żółtą kartkę nawet księdzu! I to za symulowanie faulu! Osiemnastoletnia Magda Figura, uczennica wodzisławskiego liceum, jest jednym z nielicznych kobiet sędziów.
Odra Wodzisław nie ma chyba wierniejszego kibica płci żeńskiej, jak Magda Figura. Mieszka w Świerklanach, jest uczennicą wodzisławskiego liceum. W tym roku szkolnym zdaje maturę.
 
Od pięciu lat jest zapalonym sympatykiem wodzisławskiej drużyny. We wrześniu 2003 roku z jej inicjatywy powstała grupa cheerleaderek. Obecnie zespół liczy 20 dziewczyn. Nie chciałam być tylko biernym kibicem. Postanowiłam sprawić, by w przerwach meczów coś się działo i stąd ten pomysł - komentuje Magda. Cheerleaderki od dwóch lat uświetniają rozgrywki piłkarskie na wodzisławskim stadionie. Co roku zapraszane są też do Wisły, by kibicować tamtejszej drużynie piłkarskiej Wisła Ustronianka, zaś niedawno prezentowały się nawet na meczu hokejowym.
 
W najbliższej przyszłości organizowany będzie casting do zespołu cheerleaderek.
 
Jednak to nie wszystkie z realizowanych przez Magdę przedsięwzięć. Od marca tego roku osiemnastolatka jest sędzią piłki nożnej w Podokręgu Rybnik. Zawsze marzyłam o zawodzie sędziego. Na jednym z turniejów piłki halowej trampkarzy, na którym byłam spikerem, sędziował arbiter Wiesław Grobelny. Podpytałam go jak można zostać sędzią. Opowiedział mi o kursie i dwa dni później byłam już na wykładach - wspomina Magda. Egzamin teoretyczny zdała na ocenę dobrą, najlepiej z piętnastoosobowej grupy, w której była jedyną dziewczyną. Biegi zaliczyła na piątkę. Zadebiutowała jako sędzia asystent w II lidze kobiet, a także w IV lidze mężczyzn podczas meczu sparingowego. Jest jedną z niewielu takich kobiet w naszym okręgu. Do tej pory przyznałam jedną żółtą kartkę. Otrzymał ją ksiądz za symulowanie faulu w meczu towarzyskim oldbojów Energetyka oraz drużyny policjantów, strażaków i duchownego -dodaje Magda.
 
Na co dzień jest typową licealistką, ale jest jednak coś, co ją wyróżnia. To zapał, poświęcenie i pasja. Madzia jest prawdziwym wulkanem energii. Konsekwentnie dąży do osiągnięcia wybranych celów, zawsze ma multum pomysłów. Przy tym jest świetną koleżanką i pilną uczennicą - podkreśla jedna z jej koleżanek. Przedmiotami, które pani sędzia będzie zdawać na maturze są język polski, język angielski, historia i wiedza o społeczeństwie - wszystkie na poziomie rozszerzonym. W przyszłości marzą jej się studia na kierunku dziennikarstwo sportowe. Chciałabym zostać komentatorem sportowym. Swoją przyszłość chcę związać ze sportem, a dokładniej z piłką nożną - zaznacza Magda.
 
Patrycja Garbacik