Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (296) Data wydania: 27.09.05

Świat ze starej fotografii

Jak dziewczyny uczyły się szyć na elektrycznych „Singerkach”, z kim do zdjęcia stanął gen. Józef Haller i gdzie przed wojną można było kupić ciastka? Najnowszy album Bogusława Kołodzieja zabiera nas na ciekawy spacer po Pszowie.
Blisko 200 różnych zdjęć, starych fotografii, pocztówek, można obejrzeć w najnowszym albumie „Pszów na dawnej pocztówce i fotografii”. Autorem ciekawie wydanej książki jest Bogusław Kołodziej, szef Towarzystwa Przyjaciół Pszowa. Materiały do tej publikacji zbierałem blisko dwa lata. Udało mi się zgromadzić blisko 200 zdjęć. Dziękuję za pomoc wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki - mówi Bogusław Kołodziej. Wiele starych zdjęć przekazali mu mieszkańcy Pszowa ze swoich prywatnych zbiorów, niektóre pocztówki pochodzą z kolekcji pasjonatów, m.in. Marka Gruszczyka, znanego hobbysty z Rybnika.
 
Nowa publikacja o Pszowie spotkała się z szerokim odzewem. Ludzie do mnie dzwonią, mówią, że chcieliby udostępnić kolejne zdjęcia do publikacji. Mam nadzieję, że właśnie ten album sprowokuje ich, zainspiruje do szukania i zbierania starych, bezcennych fotografii - dodaje autor książki.
 
W przedmowie wyznaje, że od dawna nosił się z zamiarem wydania albumu o Pszowie. Książka, którą trzymacie państwo w rękach została pomyślana jako pewnego rodzaju ilustrowany przewodnik po historii miejscowości - pisze na pierwszych stronach albumu. Z sentymentem dodaje, że Pszów jest miejscowością, w której się urodził ponad 50 lat temu. W tym mieście mieszkam, tu pracuję od początku swej kariery zawodowej, tu są moje korzenie. Historia mojej rodziny również jest nierozerwalnie związana z Pszowem. Mój pradziadek, Henryk Rzodeczko w 1920 roku został wybrany naczelnikiem gminy, zaś dziadek Wojciech Tytko był dowódcą baonu w powstaniach śląskich - opowiada rodzinną historię Bogusław Kołodziej. Kilka ciepłych słów przedmowy dodali także ks. prof. Józef Szymik, wyjątkowa postać w Pszowie, a także ks. Józef Fronczek, obecny „farorz pszowski” oraz burmistrz Ryszard Zapał.
 
„Pszów jest słowem-światem, najkrótszym opisem największego daru, jaki otrzymałem od Boga. Jest nim moje życie” - napisał ks. prof. Szymik.
 
W książce można zobaczyć prawdziwe rarytasy: zdjęcia sprzed około stu lat, a na nich mieszkańców Pszowa stojących przed swoimi sklepami, idących ulicach miasta oraz podczas różnych wydarzeń. Materiał został uporządkowany tematycznie. Konsultacją historyczną oraz korektą zajęła się Aleksandra Matuszczyk-Kotulska. Autorem współczesnych zdjęć jest Andrzej Piontek. Książkę wydała drukarnia Legis, która pokryła również wszelkie koszty wydania. Album można kupić głównie w siedzibie TPP, czynnej w dni robocze od 17.00- 19.00.
 
Iza Salamon