Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (282) Data wydania: 21.06.05

Renowacja grobowca

Mam zamiar przeprowadzić renowację rodzinnego grobowca. Jest on wyłożony płytkami z piaskowca, które mają kilkadziesiąt lat i wymagają oczyszczenia z zabrudzeń i glonów. Kilka płytek jest obluźnionych i trzeba je przykleić od nowa. Jakich mam użyć materiałów i jak wykonać prace renowacyjne?

Prace rozpoczynamy od dokładnego umycia grobowca wodą. Do usuwania glonów, grzybów, pleśni i mchów polecam preparat grzybobójczy Atlas Mykos. Koncentrat w zależności od potrzeb można rozcieńczać, stosować go należy na wysuszone podłoże. Po wyszorowaniu i usunięciu nalotów powierzchnię ponownie należy dokładnie zmyć wodą. Następnie należy „opukać” wszystkie płytki, by sprawdzić, które odspoiły się od podłoża. Może okazać się, że do ponownego przyklejenia jest ich więcej, niż wydawało się na początku. Specjalnym metalowym rylcem lub dłutkiem usuwamy fugę wokół obluzowanej płytki. Delikatnie ją podnosimy, uważając, by nie uszkodzić. Pozostałości zaprawy cementowej na wewnętrznej stronie płytki należy usunąć, uważając, by płytka nie pękła. Młotkiem i przecinakiem (lub dłutem) usuwamy starą zaprawę. Musimy dotrzeć do starego podłoża, tak by wraz z płytką zmieściła się warstwa kleju. Na próbę wkładamy płytkę „na sucho” - musi ona schować się co najmniej 3 milimetry poniżej powierzchni okładziny. Dokładnie czyścimy miejsce po zaprawie. Na oczyszczone podłoże nanosimy pędzlem emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt, która wzmocni podłoże i ograniczy jego chłonność. Po naniesieniu emulsji czekamy, aż wyschnie. Pamiętać należy, by prace prowadzić w temperaturze powyżej +5 st. C.
 
Do przyklejania płytek najlepszy będzie klej Atlas Bis, który produkowany jest jako gotowa do bezpośredniego użycia pasta. Klej nakładamy na podłoże za pomocą szpachelki i rozprowadzamy z lekkim nadmiarem po całej powierzchni odsłoniętego podłoża. Płytkę kładziemy na warstwie kleju – wystaje ona nieco ponad powierzchnię sąsiednich płytek. Przykładamy do niej krótką poziomnicę lub deseczkę i delikatnie dociskamy do podłoża, tak by płytka zrównała się z poziomem całej okładziny. Po ułożeniu płytki usuwamy ze spoin wyciśniętą spod niej zaprawę, a miejsce wokół czyścimy za pomocą wilgotnej gąbki. W naroża wkładamy krzyżyki dystansowe. Klej musi schnąć przez co najmniej 24 godziny.
 
Płytki z piaskowca zaliczane są do chłonnych podłoży, dlatego przed przystąpieniem do fugowania, należy sprawdzić, czy nie ulegną one przebarwieniom. Suchą zaprawę do fugowania Atlas mieszamy z wodą. Gdy masa jest gotowa, wprowadzamy ją gumową packą w zwilżony wodą niewielki odcinek szczeliny. Jeśli test wypadnie pozytywnie, możemy prace kontynuować. Po wstępnym zaschnięciu zaprawy (15-20 minut) zmywamy resztki fugi lekko wilgotną gąbką. Fuga schnie ok. dwa dni. Po dwóch tygodniach zarówno nową fugę, jak i starą – po uprzednim starannym umyciu – dobrze jest zabezpieczyć przed zabrudzeniem emulsją Atlas Delfin. 

W ofercie  Atlasa znajduje się silikonowy preparat Atlas Silstop, przeznaczony do hydrofobizacji i zabezpieczania podłoży, wykonanych z materiałów ceramicznych, wapienno-piaskowych, betonu oraz tynków mineralnych przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Warto go zastosować, ponieważ zabezpieczona nim powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po niej w sposób swobodny oczyszczając ją.

Małgorzata Piotrowska
GRUPA ATLAS