Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12/13 (269/270) Data wydania: 22.03.05

Świat według kobiet

To już finał naszego konkursu. Prezentujemy szóstkę finalistek, które otrzymały najwięcej smsów w poszczególnych tygodniach konkursu. Ta wypowiedź kobiety, która najbardziej przypadnie Wam do gustu wygrywa... tygodniową wycieczkę do Tunezji, na którą może zabrać osobę towarzyszącą. Wylot już w maju! Dla szkoły lub zakładu pracy zwyciężczyni, firma Prymus ufunduje artykuły biurowe o wartości 300 zł! Pamiętaj - czym więcej smsów, tym większa szansa wygranej. Zachęcamy do głosowania całe rodziny, szkoły, czytelników no i same panie. Głosujący mają szansę wygrać wspaniałą nagrodę - bon o wartości 100 zł (do realizacji w sklepie Pako Jeans w Wodzisławiu Śl. ul Kubsza 1)!
Alina Foltys z Radlina

Pielęgniarka w Szpitalu w Rydułtowach - oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz w hospicjum domowym.

Zawsze interesował mnie człowiek, praca z drugim człowiekiem. Mam to szczęście, że mój zawód daje mi możliwość pomagania ludziom. Dzięki mojej pracy uświadomiłam sobie, że w chwilach zagrożenia życia lub zdrowia, ludzie są sobie równi, mają te same potrzeby, pragnienia, obawy, niezależnie od płci, stanu majątkowego itp. Mój zawód jest typowo sfeminizowanym. Powodem jest to, że kobiety są bardziej wrażliwe, mają dużo empatii, nie boją się okazywać uczuć. Dlatego w świecie rządzonym przez kobiety większą rolę odgrywałyby uczucia a może jednak... tylko perfumy i kosmetyki byłyby tańsze? Zresztą, nie bądźmy zakompleksione, przecież to my jesteśmy tą szyją, która kręci... głową tego świata. Do tego jednak potrzebne jest nam dobre wykształcenie, poszerzanie naszych horyzontów.

Agata Franek z Wodzisławia

Uczennica Policealnego Studium Turystycznego w Wodzisławiu Śl., kierunek: technik obsługi ruchu turystycznego.

Świat według kobiet w moim wydaniu powinien być bardziej bezpieczny. Nie czuję się pewnie w najbliższej okolicy. Poza tym ludzie powinni być bardziej przyjaźni względem siebie. Jeśli chodzi natomiast o relacje damsko - męskie to uważam, że kobiety kiedyś były traktowane gorzej niż obserwuję to obecnie, choć panowie mają jeszcze sporo do zrobienia w tym względzie. Związek dwojga ludzi w moim przekonaniu powinien być uwieńczony ślubem. Nie wyobrażam sobie związku na „luźnych” zasadach. Jestem z rodziny katolickiej i małżeństwo traktuję najpierw jako sakrament. Nie mam ideału mężczyzny. Ważne by był czuły, odpowiedzialny i zadbany. Oczywiście powinien się o mnie troszczyć. Gdybym miała pełną możliwość decydowania, to pierwszą moją decyzją byłoby zlikwidowanie bezrobocia, tak by każda osoba po skończeniu szkoły mogła znaleźć zatrudnienie. Drugą byłoby wstrzymanie konfliktów zbrojnych, nie powinno być wojen.

Beata Pawela z Połomi

Uczennica LO w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zainteresowania: dobra książka i zabawa, taniec, szybka jazda samochodem. Po ukończeniu szkoły i kursów moim marzeniem byłoby podjęcie pracy, choć wiem, że w tych trudnych czasach o posadę jest bardzo ciężko. Po zdaniu matury chciałabym dalej podwyższać swoje kwalifikacje. Świat według kobiety to świat, w którym nie byłoby przemocy, głodu, traktowania kobiet jak przedmiotów. To świat kobiet, które są rozumiane i doznających czułości. Gdyby światem rządziły kobiety, to nie byłoby wojen, bo to mężczyźni są z natury wojownikami. Kobiety zaś lubią załatwiać sprawy polubownie.

Katarzyna Gilner z Radlina

Uczennica Policealnego Studium Turystycznego w Wodzisławiu Śl., kierunek: technik obsługi ruchu turystycznego. Zainteresowania: sport (pływanie), język francuski, muzyka, projektowanie ubrań, turystyka, podróże.

Zawsze działam zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami. Czasem jestem za bardzo uparta w swoich dążeniach, ale dzięki temu osiągam swój cel. Jestem pozytywnie nastawiona do życia, a dzięki spontanicznemu myśleniu nigdy się nie nudzę. Uwielbiam kiedy wokół mnie wiele się dzieje. Bardzo lubię także podróże, które umożliwiają poznanie świata, jego kultury i obyczajów. Swoje plany wiążę z dalszą nauką języka francuskiego. Moim marzeniem jest wyjazd do Francji i poznanie kultury tego kraju. Według mnie świat według kobiet to świat piękna, pełen szaleństw i spontanicznych uniesień.

Agnieszka Rozmus z Radlina

Studentka Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Wodzisławiu. Zainteresowania: podróże, język angielski, dobra zabawa. Świat według kobiety takiej jak ja to świat pozbawiony stereotypów. Część mężczyzn twierdzi, że kobieta jest po to by przynieść piwo jak oni siedzą w fotelu, popijają piwo i oglądają mecz. Ustawiłabym ich po swojemu. Siedziałabym w kapciach na kanapie z dobrą książką w ręku a oni podawaliby mi sok bananowy. Nie chodzi o to bym czuła się dyskryminowana, nie jestem feministką. Trzeba umieć walczyć o swoje racje, a wszystko będzie na swoim miejscu. Mężczyzna powinien być oddany i wesoły - jestem spontaniczna i optymistyczna, dlatego człowiek usposobiony radośnie mi odpowiada. Ogólnie rzecz biorąc chciałbym przenieść się w świat widziany oczami reżysera filmu „King size”. Jeszcze nie wiem z kim pojadę do Tunezji jeśli wygram. Na pewno będzie to ktoś zwariowany tak jak ja.