Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (259) Data wydania: 11.01.05

Gdzie ptaki mieszkają?

W szkółkach i punktach sprzedaży Nadleśnictwa Rybnik, które zawiaduje również lasami w powiecie wodzisławskim, można zakupić budki lęgowe dla ptaków. Wprawdzie to dopiero początek zimy, ale właśnie teraz warto pomyśleć o skrzydlatych przyjaciołach.
Kiedy zawieszać budki lęgowe dla ptaków? Właśnie teraz. Najodpowiedniejszą porą jest późna jesień, a ostatecznym terminem - luty lub połowa marca (przed rozpoczęciem okresu lęgowego). Budki wywieszane jesienią służą ptakom za miejsca noclegowe.
 
W punktach sprzedaży Nadleśnictwa Rybnik można kupić budki lęgowe typu Berlepsch'a. Jak mówią leśnicy, domki te są chętnie zasiedlane przez ptaki, gdyż są wykonane z naturalnego, nieokorowanego drewna i dzięki temu wtapiają się w otoczenie. Ważne jest również to, że ich montaż nie wymaga kaleczenia drzew, a przypadku, kiedy nie zostaną zasiedlone, wówczas można je przenieść w inne miejsce. To zupełna nowość, jeśli chodzi o budki lęgowe. Ponadto mogą służyć ptakom przez okres pięciu lat. Wyeksploatowane budki podlegają biodegradacji bez szkody dla środowiska. Oferowane dwa typy budek doskonale nadają się do stworzenia bazy lęgowej dla następujących gatunków ptaków, spotykanych w środowisku miejskim: budki typu A zasiedlane są przez sikory, kowaliki, pełzacze, wróble i mazurki. Budki typu B wybierają najczęściej dzięcioły, szpaki, kowaliki, muchołówki żałobne, pleszki i sikorki bogatki - wyjaśniają leśnicy.
 
Co pomaga ptakom w wyborze miejsca na założenie ptasiej rodziny? Z pewnością wykładana w pobliżu karma. Wtedy ten rejon zostanie uznany przez ptaki za odpowiedni do założenia gniazda. Budkę należy umocować w miejscu lekko zacienionym, aby zapobiec przegrzaniu gniazda w dni słoneczne. Należy też zwrócić uwagę, aby drzewo, na którym zawieszamy drewniany domek nie miało w jej pobliżu gałęzi umożliwiających łatwy dostęp niebezpiecznym drapieżnikom, takim jak koty czy kuny.

Budki lęgowe typu Berlepsch'a mocowane są do pnia drzewa taśmą z klamerką, bez konieczności kaleczenia drzew.
Odległość pomiędzy sąsiadującymi domkami dla ptaków powinna wynosić około 30 cm. Warto pamiętać, że w czasie okresu lęgowego nie należy otwierać budki, jak również nie wolno wybierać jaj i piskląt, ponieważ ptaki dorosłe mogą porzucić gniazdo, w konsekwencji czego pisklęta zginą lub też nie wyklują się z jaj. Czyszczenia wiszących budek należy dokonać późną jesienią, po zakończeniu okresu lęgowego. Czyszczenie umożliwia ruchomy daszek.
 
Budki lęgowe czy karmniki dla ptaków kosztują od 10 do 14 złotych. Punkty sprzedaży Nadleśnictwa Rybnik oferują także oryginalny pokarm dla skrzydlatych przyjaciół. To prawdziwy przysmak - pyzy dla ptaków dziko żyjących. Okazałe kule składają się m.in. z nasion roślin oleistych, słonecznika, śruty zbożowej, orzechów, kredy pastewnej oraz tłuszczu zwierzęcego.

(izis)