Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (252) Data wydania: 23.11.04

Rozkwitam jak kwiat

Przyjaciele i rodzina wiedzą, co jej kupić w prezencie na urodziny - tomik poezji. Justyna Potysz z Godowa od wielu lat czyta wiersze, od niedawna również sama je pisze. „To samo od siebie przyszło, nawet nie wiem skąd” - mówi o sobie dziewczyna.
Nieczęsto się zdarza, żeby młody człowiek sięgał po poezje i sam pisał wiersze. Justyna Potysz z Godowa nie różni się niczym od swoich rówieśników. Roześmiana, młodzieżowo ubrana, chce teraz uczyć się tańczyć breakdence’a. Jednak jej największa pasja to poezja. Wiersze czytała już, kiedy miała dziesięć lat. Wypożyczała po kolei wszystkie tomiki ze szkolnej biblioteki. Od dwóch lat sama pisze, z powodzeniem startuje w konkurach poetyckich i wygrywa je. Nawet nie wiem, skąd się u mnie wzięły takie zainteresowania. To po prostu samo przyszło - mówi dziewczyna.
 
Justyna Potysz uczy się w Technikum Ekonomicznym w Wodzisławiu. Jest obecnie w trzeciej klasie. Wiele zawdzięczam pani Granackiej z naszej szkolnej biblioteki. Zauważyała, że wypożyczam sporo poecji i zaczęła do mnie żartobliwie mółwić „młoda Szymborska”. Potem zachęciła mnie do pisania wierszy oraz do zgłoszenia się do konkursu - mówi dziewczyna. Dodaje, że w szkolnej bibliotece nie ma już książki z wierszami, której by nie przeczytała. Teraz chodzi już do drugiej. Czytam wszystko, ale szczególnie lubię Wisławę Szymborską. Mam w domu wszystkie jej tomiki. Lubię też twórczość ks. Jana Twardowskiego - opowiada o swoich zainteresowaniach nastolatka z Godowa. Zna również poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza oraz Tadeusza Różewicza. W ubiegłym roku Justyna wzięła udział w konkursie poetyckim, który ogłoszono w jej szkole. Nosił on tytuł „Ziemia - moja nadzieja”. Młoda poetka zajęła w nim pierwsze miejsce. Najpierw czytaliśmy nasze wiersze na spotkaniach w szkolnej bibliotece, można je było przeczytać na gazetce. Potem jury ogłosiło wynik konkursu - wspomina Justyna Potysz.
 
Od tamtego czasu zaczęła pisać coraz więcej wierszy. Dzisiaj ma ich już spory zbiór. Potem wystartowała w jeszcze jednym konkursie, również ogłoszonym w jej szkole i również wygrała.

Iza Salamon