Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (241) Data wydania: 07.09.04

Dożynkowe ufoludki

Sołectwo Lubomia było gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., odprawionej w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny, po południu korowód dożynkowy wyruszył z Grabówki na boisko LKS Silesia Lubomia.
Pojazdy biorące udział w korowodzie były często pomysłowo udekorowane, nie brakowało - jak zawsze - transparentów z humorystycznymi hasłami. Na trasie obok przystrojonych posesji ustawiły się tłumy mieszkańców Lubomi. Drogę na miejsce dożynkowych uroczystości wskazywały ufoludki wykonane ze słomy przez Koło Gospodyń Wiejskich. Patronat medialny nad dożynkami objęły „Nowiny Wodzisławskie” i Radio 90 FM.
 
Rolę gospodarza pełnił sołtys Lubomi Serafin Ździebło. Przedstawił on starostów dożynek - Marię Janetę i Floriana Tomanka. Maria Janeta prowadzi wraz z mężem gos-podarstwo o powierzchni ponad 100 hektarów. Hoduje około 5 tys. sztuk trzody chlewnej i 280 sztuk bydła, uprawiają kukurydzę i zboże na paszę. Maria Janeta jest menedżerem zakładu rzeźniczo-wędliniarskiego znanego nie tylko na naszym rynku lokalnym, ale również w Polsce. Wraz z mężem wspierają akcje charytatywne, szkoły, przedszkola, domy dziecka, sponsorują wiele imprez odbywających się na terenie gminy.
 
Florian Tomanek prowadzi wraz z rodziną gospodarstwo o powierzchni 23 hektarów. Uprawia kukurydzę i zboże na ziarno, zajmuje się też hodowlą tuczników.
 
Starostowie przekazali tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbiorów na ręce wójta Czesława Burka, z życzeniami, by dzielił go sprawiedliwie pomiędzy mieszkańców gminy.
 
Przez ostatnie lata nastąpiły duże zmiany w rolnictwie, dziś już nie można się utrzymać z małego gospodarstwa - mówił wójt Czesław Burek. Ja z takiego gospodarstwa pochodzę. Dziękuję tym, którzy uprawiają ziemię, gdyż coraz więcej mamy w gminie ugorów. Dożynki odbywają się co roku w innej miejscowości, tym razem przyszła kolej na Lubomię, stolicę gminy. Pięć lat temu radni wybrali mnie na zastępcę wójta, dziękuję wam lubomiki, żeście mnie przyjęli jak swego. Przyjąłem zasadę, że jestem wójtem sześciu sołectw, bez faworyzowanie, którejkolwiek wsi. To potrzeby decydują o tym jakie inwestycje są wykonywane. Jako priorytety przyjąłem poprawę stanu dróg i chodników, polepszenie bazy oświatowej i jakości wody. W szkole w Lubomi wykonaliśmy w ostatnich latach wiele remontów - wymieniona została stolarka okienna, zmodernizowane sanitariaty, powstała nowa ekologiczna kotłownia. Do wykonania pozostała elewacja. Zmodernizowano wiele ulic - m.in. Środkową, Słowackioego, Polną, Akacjową i jesionową. Nie zapominamy też o Grabówce. Trwają prace związane z modernizacją ulic Bordynowskiej i Górnej. To najmniejsze sołectwo w gminie, ale będzie miało zaasfaltowane wszystkie drogi.
 
Ważnym problemem dla gminy jest budowa zbiornika wodnego na Odrze. Nie wydałem decyzji o jego lokalizacji zgodnie z wolą mieszkańców. Odwołaliśmy się od decyzji wydanej przez wojewodę i nie wiemy co będzie dalej. Nie mogę nikogo namawiać do podjęcia decyzji - to wasze domy i wasza ojcowizna. Wybraliście mnie i ja was reprezentuję.
 
Życzenia rolnikom i mieszkańcom gminy składał w imieniu władz powiatu wicestarosta Józef Żywina. Wśród dożynkowych gości znalazła się delegacja z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Horni Sucha ze starostą Janem Lipnerem oraz przewodniczący Rady Powiatu Eugeniuszem Walą.
 
Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Uczestników dożynek bawiły członkinie zespołu folklorystycznego „Johanki” z Nieboczów, wystąpiła orkiestra dęta kopalni „Anna” z mażoretkami, śpiewały chóry „Echo” z Syryni i „Lutnia” z Lubomi, zaprezentowały się „Syryniczki”. Śląski kabaret „Ferajna Mariana Makuli” skutecznie wszystkich rozśmieszał, gwiazdami wieczoru były zespoły „Tatuash” i „Jumbo Africa”. Wśród atrakcji znalazła się loteraia fantowa. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

(jak)