Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (223) Data wydania: 04.05.04

U progu gór opawskich

Sąsiadująca z powiatem raciborskim i wodzisławskim ziemia opawska wciąż jest nam mało znana. Tymczasem tuż pod nosem, raptem godzinę drogi od przejść w Chałupkach i Pietraszynie, mamy największe historyczne uzdrowisko Śląska Habsburgów. Nie trzeba jechać nad Solinę, by obejrzeć dużą tamę. Ta znajduje się w pobliskim Krużberku.
Obydwa miejsca znajdują się na południowo-zachodnim krańcu Opawszyzny, nad rzeką Morawicą, w sąsiedztwie parku przyrodniczego. Cenią je sobie miłośnicy jazdy na rowerach górskich i pieszych wędrówek. Ci pierwsi mogą tu pokonywać rozliczne wzniesienia (tzw. Góry Opawskie), oddychając cały czas świeżym i rześkim powietrzem, podziwiając przepiękne widoki.
 
Wspomniane największe śląskie uzdrowisko należącej niegdyś do Habsburgów ziemi opawskiej to Jańskie Zdroje (z czeskiego Jánské Koupele), nazywane kiedyś Johannisbrunn. Ile uroku ma w sobie to miejsce, obrazuje reprodukowana obok pocztówka z 1914 r. Sezon rozpoczynał się 15 maja, a kończył 31 sierpnia. Kuracjusze zjeżdżali do wytwornych domów zdrojowych, które zachowały się po dziś dzień.
 
Trochę historii. Uzdrowisko powstało na przełomie XIX i XX w. dzięki pięknemu położeniu, specyficznemu klimatowi i ujęciom wody mineralnej. Walory tych wód znane były już w XVII w. W 1810 r. właścicielem został Jan hrabia z Tenczina, od którego imienia wzięła się też nazwa miejscowości - Jánské Koupele. Zaczęto budować domy zdrojowe i sanatoria, wszystkie położone w romantycznej dolinie Morawicy, porośniętej świerkowymi lasami, chroniącymi uzdrowisko przed wiatrami. Pod koniec XIX w. jego właś-cicielem stał się hrabia Kamil Razumovský, dzięki któremu poczyniono szereg inwestycji, przekształcających Jański Zdrój w jeden z najbardziej znanych w Czechach kurortów. Woda mineralna bogata w żelazo pomagała kuracjuszom chorym na serce i wiele innych schorzeń. Była też rozlewana do butelek i eksportowana. W czasach II wojny światowej utworzono tu ośrodek dla Hitlerjugend oraz hitlerowskich dygnitarzy. Po wojnie dobra znacjonalizowano i utworzono państwowe domy wypoczynkowe.
 
Obecnie znajduje się tu nadal szereg domów wypoczynkowych. Wokół wytyczono wspaniałe trasy do wędrówek. W latach 90. XX w. odkryto także nowe złoża wód mineralnych.
 
Położona w pobliżu Zapora Kružberská tworzy zbiornik o powierzchni ponad 300 ha. Pełni funkcje przeciwpowodziowe, stanowi rezerwuar wody dla okręgu ostrawskiego, opawskiego i witkowskiego (transportowana jest na odległość 40 km) a także zasila elektrownię. Decyzja o jej budowie zapadła po katastrofalnych powodziach z 1902 i 1903 r. Niestety, rozpoczęto ją dopiero po II wojnie światowej, a ukończono w 1955 r. Zużyto 25,4 tys. ton cementu. Jej długość to 285 metrów, wysokość 35 metry. Utworzono tu łowiska ryb, ale zakazano uprawniania sportów i pływania. W pobliżu znajduje się skała, wykorzystywana przez miłośników wspinaczki.
 
Będąc w tym rejonie warto jeszcze udać się do Budišova nad Budišovkou. Niespotykanym w okolicach zabytkiem jest tu kamienny most z XVIII w. z figurą św. Jana Nepomucena. Tuż za mostem, idąc w stronę rynku, jest były młyn, obecnie miejskie muzeum (ekspozycje historyczna i geologiczna - tzw. muzeum łupków), z kołem pamiętającym XVIII w. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1301, choć osada powstała już w II poł. XIII w. Od 1305 r. należała do biskupstwa ołomunieckiego. Największy rozkwit przeżyła w XVI w., gdyż w okolicach eksploatowano srebro. Od 1613 r., na mocy przywileju kardynała Františka z Dietrichštejna (rodzina ta władała Wodzisławiem), jest miastem. W XVII w. jednak nastał poważny kryzys z powodu wojny trzydziestoletniej i pożarów. W XIX w. znane z przemysłu tytoniowego. Trzeba koniecznie zobaczyć stary ratusz z charakterystyczną wieżyczką. Uwagę zwraca monumentalny koś-ciół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, barokowy, wzniesiony jako fundacja biskupa w latach 1747 - 1755 wedle projektu Matyáše Schwarze.

(waw)