Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (223) Data wydania: 04.05.04

Życiowe decyzje

Zespół Szkół im. 14 Pułku Pow-stańców Śląskich jako jedna z nielicznych szkół w okręgu włączył się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Dzień Przedsiębiorczości”. Młodzież miała okazję skonfrontować wyobrażenia o wymarzonym zawodzie z rzeczywistością.
Idea Dnia Przedsiębiorczości narodziła się z potrzeby stworzenia uczniom szansy na lepsze przygotowanie do wejścia w dorosłość. Akcja, której patronat objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, przeprowadzona została po raz pierwszy i przyciągnęła wielu uczestników.
Dzięki współpracy z  24 instytucjami okręgu wodzisławskiego i zaangażowaniu Aleksandry Kołtuniak, nauczycielki ZS im. 14 Pułku Pow-stańców Śl., uczniowie mieli okazję, by skonfrontować wyobrażenia o wymarzonym zawodzie z rzeczywistością. Kilkugodzinny staż w wybranych placówkach, urzędach, firmach lub instytucjach odbyło ponad 100 uczniów klas maturalnych. Młodzi ludzie, pod opieką indywidualnych konsultantów, bezpośrednio mogli obserwować pracę na konkretnych stanowiskach.
 Zdania na temat akcji są podzielone - jednych utwierdziła ona w przekonaniu, że dokonali właściwego wyboru, innym pozwoliła na zweryfikowanie myślenia na temat własnych perspektyw.
 
Po wizycie w wydziale Infrastruktury Urzędu Miasta utwierdziłem się w przekonaniu, że studiowanie na kierunkach automatyki i robotyki jest trafione. Biorąc pod uwagę planowane inwestycje, rozwój miasta, mam szansę na znalezienie pracy we własnym zawodzie oraz doskonalenie swoich umiejętności. Nie ukrywam zaskoczenia, ponieważ myślałem, że perspektywy rozwoju w tym kierunku są ograniczone - mówi czwartoklasista Kamil Krzystała. Jego koledzy, Leszek Musioł i Kamil Gęsior, podkreślają z kolei swoje zaskoczenie przyjazną, specyficzną atmosferą pracy: Zostaliśmy przyjęci bardzo pozytywnie. Żadne z naszych pytań lub zgłoszonych problemów nie pozostało bez odpowiedzi. Naprawdę jesteśmy zaskoczeni efektami Dnia Przedsiębiorczości - mówią.
 
Pod dużym wrażeniem pracy psychologów jest Zuzanna Bajer, która odwiedziła Powiatowe Centrum Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Po zapoznaniu się z przebiegiem pracy, harmonogramem działań i historią ośrodka oraz szczególnymi przypadkami chorób nastąpił punkt kulminacyjny - spotkanie z  psychologiem i pedagogiem. Wraz z koleżankami brałam udział w terapii wizualizacji. Dokonano analizy osobowości każdej z nas. Miałyśmy więc okazję, by zapoznać się z metodami, jakimi prowadzone jest w ośrodku leczenie. Zamierzam zdawać na psychologię, więc wizyta w ośrodku była dla mnie szczególnie pomocna. Zmotywowała mnie do dalszej pracy i utwierdziła co do słuszności wyboru.  Pomysł zorganizowania takiego dnia uważam za świetną sprawę. Daje on możliwość przyjrzenia się pracy „od wewnątrz”. W moim wypadku było to spojrzenie na to, jak pracę pedagogów oceniają ich podopieczni - podkreśla Z. Bajer
 
Dla wielu uczestników pobyt w wybranej instytucji stał się motywacją do doskonalenia własnych umiejętności, potrzebnych do wykonywania danego zawodu. Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam udział w akcji - mówi Aleksandra Przybyła. Te kilka godzin było dla mnie wstępem do tego, co chcę robić w przyszłości. Wizyta w Sądzie Rejonowym to okazja do zdobycia różnych doświadczeń. Wady i zalety wykonywanego zawodu przedstawiła nam sędzina, zachęciła nas też do dalszej nauki. To spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu o słuszności dokonanego wyboru oraz stało się dowodem na to, że warto wytrwale dążyć do celu, by osiągnąć sukces - dodaje uczennica czwartej klasy.
 
Wszyscy rozmówcy potwierdzają, że organizacja Dnia Przedsiębiorczości okazała się bardzo dobrym pomysłem, który ułatwił im podjęcie ważnych decyzji dotyczących przyszłości.  Konfrontacja marzeń maturzystów z rzeczywistymi warunkami pracy na danych stanowiska stała się również okazją do spotkania przyszłych pracodawców z wkraczającymi na rynek pracy młodymi ludźmi. Zadowolenie uczniów ze wspólnej, kilkugodzinnej pracy jest najlepszym dowodem na to, iż warto takie akcje kontynuować, by ułatwić młodym ludziom podejmowanie ważnych decyzji, a ich start w dorosłość uczynić łatwiejszym.
 
Autorkami tekstu są uczennice ZS im. 14 Pułku Powstańców Śl., Barbara Rogoś, Małgorzata Rodak oraz Olga Wojaczek, które „Dzień Przedsiębiorczości” spędziły w Nowinach Wodzisławskich.