Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (222) Data wydania: 27.04.04

Miała szlaban a wyszła

Przedszkole Publiczne nr 15 jest jedną z placówek do której uczęszczają także dzieci dwuletnie. Specjalnie w tym celu Rada Pedagogiczna placówki opracowała program autorski, zatwierdzony później przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dwulatków jest tutaj 20, natomiast wszystkich przedszkolaków 95. Opiekuje się nimi 9 nauczycielek. „Skończone dwa lata to jedyny warunek przyjęcia dzieci do najmłodszej grupy. Nie wymagamy aby dziecko wykonywało pewne czynności samodzielnie. Na zajęcia zapraszamy nawet te maluchy, które ciągle używają pieluch” - mówi Cecylia Stepczuk, dyrektorka przedszkola. Oprócz zajęć standardowych wielu podopiecznych korzysta z tych dodatkowo płatnych. Chodzi o gimnastykę korekcyjną, język angielski oraz rytmikę. Najmłodsi kultywują także wieloletnie tradycje swojego przedszkola. Pierwszą z nich jest coroczny wyjazd do gliwickiej operetki na bajkę muzyczną. Wyprawa odbywa się cyklicznie w Dzień Dziecka. Co roku jesienią w przedszkolu organizowane jest także święto owocu lub warzywa. W ubiegłym roku rodzice oraz dzieci przybrały barwy śliwki, natomiast w poprzednich latach był czas na cytrynę, ogórka oraz pomidora.  Odpowiedni strój nie jest jedyną atrakcją tego dnia, bowiem najmłodsi przygotowują ciekawy program artystyczny oraz konkursy.   (raj)   CO TO SĄ GRANICE?   Tomek Kozik Czasami samochód przekracza prędkość, która jest napisana na znaku i mówi się, że to przekracza granice. Potem dostaje mandat. Jeszcze może być tam szlaban. Moja siostra miała szlaban, bo tata powiedział, że nie może wyjść z domu, a ona wyszła.   Klaudia Romańczyk Tam jest dużo drzew i domy. Są też ludzie, ale dokładnie nie wiem bo nigdy nie byłam na granicy. Wiem, że ludzie nawet tamtędy do pracy jeżdżą.   Szymon Janikowski To jest na przykład takie coś co mam przez to przejechać i tam ludzie mówią po innym języku, na przykład po czesku. Trzeba mieć paszport. Ja byłem w Czechach, a tata jeździ do Włoch.   Maciek Pużek Tam są tacy panowie i sprawdzają czy nikt nie przewozi narkotyków. Są też specjalni policjanci i celnicy. Mają pistolety i strzelają w opony jak ktoś ucieka.   Kasia Cebula Tam są jacyś ludzie i jest też jakieś morze. Chyba tam trzeba coś mieć. To jest jakiś budynek i nie można przenosić bombów.