Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (219) Data wydania: 06.04.04

Weekend nad Morawicą

Coraz cieplejsze weekendy składniają do wycieczek. W pobliżu Raciborza i Wodzisławia (raptem godzina drogi do przejścia w Chałupkach czy Sudzicach) warto zobaczyć zamki nad Morawicą, rzeką w Czechach, płynącą przez ziemię opawską. Najładniejsze są dwa: Hradec oraz Raduń. Proponujemy zacząć od tego drugiego. Na zwiedzanie Hradca trzeba poświęcić więcej czasu, a działająca tu restauracja zamkowa zaspokoi pod koniec naszej wędrówki wyszukane gusta kulinarne.
Hradec nad Morawicą
 
Niedaleko Opawy, w miejscowości Hradec, nad małą rzeką Morawicą, na wzniesieniu otoczonym lasami wznoszą się dumnie dwa zamki - czerwony i biały. Miejsce to, licznie dziś odwiedzane przez turystów, ma swoje miejsce we wspólnej historii Polaków i Czechów. Hradec to prawdopodobnie stolica państwa plemiennego Golężyców, którzy mieli także swój gród w Raciborzu, w miejscu, gdzie dziś wznosi się piastowski zamek. To tu miały się spotkać w 965 r. poselstwa Mieszka I, władcy tworzącej się Polski, oraz Bolesława I, księcia czeskiego. Polacy odebrali tu Dąbrówkę (Dobrawę), bolesławową córę, przyszłą żonę Mieszka. W 1965 r., w czasie obchodów 1000-lecia polsko-czeskiej przyjaźni, na murze okalającym czerwony zamek zawieszono tablicę upamiętniającą znane z historii wydarzenie, dzięki któremu Polska przyjęła też chrześcijaństwo w obrządku zachodnim.
 
Stary gród Hardec istniał do XIII w. Później na jego miejscu wzniesiono budowlę gotycką. Było to miejsce odwiedzane przez koronowane głowy, m.in. królową Kunegundę, która zamieszkiwała tu przez kilka lat. W XVI i XVII w. zamek przebudowywano w stylu renesansowym. Od 1777 r. zarządzali nim Lichnowscy. Do tej rodziny należał też pałac w Krzyżanowicach. Obie siedziby odwiedzali zaprzyjaźnieni z Lichnowskimi znani wirtuozi i kompozytorzy, m.in. Beethoven (co roku odbywa się tu konkurs „Hradec Beethovena”), Franciszek Liszt i Niccolo Paganini. Miejsce to stało się mekką dla koneserów muzyki.
 
W XIX w. nastąpiła kolejna przebudowa. Na wzgórzu w stylu neogotyckim wzniesiono drugi zamek o charakterze warowni. Odtąd mówi się o dwóch zamkach - czerwonym młodszym i starszym białym. Przy południowym skrzydle zbudowano okazałą Białą Wieżę.
 
Turyści mogą dziś zwiedzać oba zabytki. Są tu pięknie urządzone komnaty książęce, zbrojownia, salony i biblioteka. W czerwonym zamku działa wykwintna restauracja.
 
Niezapomnianych wrażeń dostarczą wędrówki po przypałacowym parku, założonym w XIX w. Jest to jeden z największych parków w Czechach z tarasami widokowymi, mostkami i rzeźbami ogrodowymi. Polecamy skorzystać z możliwości zwiedzania muzeum zamkowego. Prezentuje ono piękne pałacowe wnętrza i ich niecodzienny, wręcz bajkowy wystrój.
 
Raduń
 
Na miejscu obecnego zamku, już w 1320 r., stała niewielka budowla o charakterze obronnym. W XVI w. została gruntownie przebudowa w stylu renesansowym przez Tworkowskich. Wielokrotnie przechodziła we władanie różnych rodów szlacheckich, ale nie była utrzymywana w należytym stanie. Na początku XIX w. Raduń stał się wiejską rezydencją opawskiego wielmoży Jana Larischa-Mönnicha, który zlecił Karlovi Englischowi przebudować zamek w stylu klasycystycznym. Założono oranżerię, a u podnóża wzniesienia park krajobrazowy wedle wzorów angielskich. W 1832 r. zamek przejęli we władanie Blücherowie, zlecając kolejną przebudowę w duchu neogotyckiego romantyzmu. W drugiej połowie XIX w. wykonano liczne elementy pseudogotyckie, renesansowe i rokokowe. Blücherowie dzierżyli Raduń do 1949 r., kiedy został znacjonalizowany. Obecnie mieści się tu muzeum prezentujące możnowładcze apartamenty, zbrojownię oraz bibliotekę. Warto poświęcić więcej czasu na zwiedzanie nie tylko zamkowych wnętrz, ale spacer po parku, zarówno na wzniesieniu, jak i u podnóża.
 
Grzegorz Wawoczny
 
Na podstawie „Weekend w Bramie Morawskiej”, barwnego przewodnika po największych atrakcjach turystycznych ziemi raciborskiej i opawskiej z informacjami użytkowymi dotyczącym hoteli, restauracji, pubów, pizzerii, gościńców. W przewodniku zawarto informacje o następujących miejscowościach: Racibórz (Ratibor), Rudy (Rauden), Krzyżanowice, Tworków, Chałupki, Krowiarki, Pietrowice Wielkie, Opawa (Opava), Hradec, Kravarz (Kravare), Vikstejn, Krużberk, Raduń, Melcz.  Pozycja dostępna w księgarniach.