Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (216) Data wydania: 16.03.04

Bieg po medal

Na wojewódzkie Igrzyska Licealiady i Gimnazjady w biegach na nartach z powiatu wodzisławskiego wyjechało 44 najlepszych zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Najwięcej z marklowickiej SP i gimnazjum, gdzie sport ten jest najszerzej rozpowszechniony i uprawiany. Zawody odbyły się na Kubalonce, gdzie pojawili się najlepsi biegacze z całego województwa śląskiego, około 600 osób. Naszym zawodnikom podczas dojazdu na miejsce i na trasie biegowej towarzyszyła koleżanka i obecna Mistrzyni Polski juniorów w sprincie, Weronika Przyczynek.
Mistrzowski sprint
 
Weronika Przyczynek, podobnie jak jej młodzi koledzy i koleżanki, uczyła się w SP w Marklowicach, gdzie bieganiem na nartach zaraziła ją nauczycielka wychowania fizycznego i zarazem trenerka UMKS „Marklowice” Aleksandra Pustołka. Wszystko zaczęło się dzięki pani Oli. To właśnie przy niej stawiałam pierwsze kroki na nartach w rodzimym mieście. Dyscyplinę tę uprawiam od piątej klasy szkoły podstawowej. Jest to ciężki kawałek chleba, ale kocham ten sport - wyznaje z uśmiechem na twarzy Weronika.
 
Obecnie „mistrzyni nart” jest studentką pierwszego roku Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, wcześniej ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Szczyrku w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Maturę zdała w liceum w Zakopanem .
 
Pierwszym moim trenerem, była wspomniana pani Ola. Po ukończeniu szkoły podstawowej trafiłam pod opiekę dwóch trenerów Krzysztofa Wańczyka i Włodzimierza Walusia, było to podczas nauki w szkole średnie. Czwartą klasę ukończyłam w liceum w Zakopanem, tam opieką trenerską objął mnie Ludwig Tokarz. Jako studentka AWF, należę do drużyny „AZS AWF Katowice”, gdzie trenuje nas Rosjanin Vadim Anuchin, który w Rosji trenował naprawdę wielkie sławy w biegach narciarskich - mówi W. Przyczynek.
 
Weronika od pierwszej klasy liceum należała do „Kadry A”. Od czerwca roku ubiegłego wraz koleżankiami, Anią Kohut, Sylwią Jaśkowiak i Kornelią Marek, pod opieką Józefa Michałka zasila szeregi „Kadry C”.
 
Swoje pierwsze sukcesy, przyszła mistrzyni osiągała już w szkole podstawowej. Na pierwszych zawodach w Szklarskiej Porębie w Biegu Piastów zajęłam 12 miejsce, było to w kilka miesięcy po tym jak rozpoczęłam regularne treningi. Byłam bardzo dumna z tego wyniku, zwłaszcza, że w zawodach tych startowało ponad 1000 osób - dodaje.
 
Nie zawsze jednak słońce świeciło nad karierą młodej biegaczki, nieraz przychodziły dni zwątpienia i rezygrnacji. Tak było, kiedy wypadłam z „Kadry A”, myślałam wtedy nawet o wycowaniu się z biegów. Jednak po letnich obozach i ciężkiej pracy, presymistyczne myśli o rezygnacji pozostały zepchnięte na dalszy plan. Weronika Przyczynek znowu  z chęcią zaczęła biegać. Po letnich przygotowaniach, męczących treningach Weronika Przyczynek rozpoczęła sezon. Trenowaliśmy często za granicą, na lodowcach m.in we Włoszech, Czechach i Austrii. Powyżej wysokości 3 tys. metrów nad ziemią, warunki są bardzo trudne. Jednak kiedy potym zejdzie się niżej wydaje się, że człowiek może przebiec wiele kilometrów - mówi W. Przyczynek. Najgorszy jest pierwszy start w nowym sezonie. Czuję wtedy duży stres. Zastanawiam się wtedy czy dobrze przygotowałam się podczas letnich treningów, czy moja kondycja jest wystarczająca aby przebiec tych kilkanaście kilometrów. Potem jednak przychodzi spokój i rozluźnienie.
 
Kończący się sezon był bardzo pomyślny dla „dziewczyny z Marklowic”, podczas Mistrzostw Polski Weronika Przypadek, wraz z koleżankami z klubu wywalczyła złoto w sztafecie 5 km x 3. Podczas tej sztafety pierwsza zawodniczka biegnie stylem klasycznym, zaś pozostałe dwie stylem łyżwowym. W tej sztafecie biegłam jako druga, czyli stylem łyżwowym. Nie jestem zwolenniczką stylu klasycznego, nie za często też biegam tym stylem, zdecydowanie wolę łyżwowy” - dodaje Weronika.
 
W sprincie idywidualnie Weronika również nie miała sobie mocnych, pokonując 24 zawodniczki startujące w tej konkurencji. Jej koleżanka Kornelia Marek, która również urodziła się i rozpoczęła karierę w Marklowicach zajęła III miejsce. Mimo, że mistrzyni nie preferuje stylu klasycznego to również w biegu przebieranym na 10 km, pokazała, że jest dobrą zawodniczką zajmując III miejsce. Pierwsze 5 km biegnie się stylem klasycznym, później zmienia się w boksach sprzęt i kolejne 5 km pokonujemy stylem łyżwowym. Po pierwszej części zajmowałam czwarte miejsce ale udało mi się wyprzedzić Anię (Kohut, koleżanka ze studiów - red) i ostatecznie zajęłam miejsce na podium - wyjaśnia Weronika.
 
Jak w każdym sporcie, zawodnicy, którzy chcą osiągać sukcesy, muszą poświęcić życie osobiste. Weronika nie często ma okazję odwiedzać swoje rodzinne miasto Marklowice, gdzie spędziała dzieciństwo i gdzie mieszka jej rodzina. Babcia narzeka, że wpadam tylko z brudnym praniem. Taka jest cena uprawiania zawodowo sportu. Nie myślę na razie o założeniu rodziny, będę miała na to jeszcze czas. Teraz dla mnie najważniejszy jest sport i tylko o nim myślę - dodaje Mistrzyni Polski juniorów.#nowastrona#
 
Dobra postawa
 
Weronika nie mogła uczestniczyć w Igrzyskach ale gorąco kibicowała swoim młodszym kolegom i koleżankom, którzy dali wszysto z siebie aby wypaść jak najlepiej. Drużyna z Istebnej zawsze przyjeżdża w silnym składzie, ale my nie mamy zamiaru poddawać się bez walki - powiedziała przed zawodami Aleksandra Pustołka, trenerka UMKS „Marklowice”. I tak też było. Zawodnicy reprezentujacy nasz powiat spisali się bardzo dobrze nie raz odbierając cenne punkty innym ekipom. Wśród podstawówek w kategorii dziewcząt, jedyna zawodniczka reprezentująca powiat wodzisławski wywalczyła III miejsce. Zawodniczką tą była Alkeksandra Mitko z SP nr 9. Chłopcy z Marklowic drużynowo wywalczyli II miejsce, przegrywając jedynie z Istebną. Aby zaliczyć drużynie punkty, w danej kategorii musiało wystąpić minimum 3 zawodników, których indywidualne czasy były później zsumowane. Indywidualnie Piotr Krajewski zajął IV miejsce, ale pozostali chłopcy również spisali się bardzo dobrze nie ustępując umiejętnościami innym zawodnikom. Dobrą postawę zaprezentowali również uczniowe w wodzisławskich szkół zajmując VI miejsce.
 
Najliczniej w zawodach były obstawione kategorie gimazjalistów zarówno wśród chłopców jak i dziewczyn.
 
Agata Marek, Martyna Nitner i Magda Budniewska drużynowo wywalczyły jako gimnazjalistki (z Marklowic) pierwsze miejsce pokonując Istebną i Soputkę Małą. Idywidualnie Agata Marek zajęła drugie miejsce przegrywając z Agnieszką Zawadą z Istebnej. Na trzecim miejscu uplasowała się koleżanka Agaty, Magda Budniewska, zaś na czwartym Martyna Nitner również z Marklowic.
 
Wśród chłopców, historia powtórzyła się jak w przypadku szkół podstawowych. Najlepsi okazali się zawodnicy z Istebnej, z Marklowic chłopcy wywalczyli II miejsce. Najlepsze czasy uzyskali Krzysztof Hlubnik, który idywidualnie również był pierwszy, Szymon Rybak (VI miejsce), Szymon Stencel (VIII miejsce). Robert Jojko zajął 10 miejsce, zaś piątym zawodnikiem startującym z Marklowic był Robert Salach, który zajął 13 miejsce.
 
Z powiatu wodzisławskiego nie zabrakło również zawodniczek ze szkół średnich. Powiat  reprezentowały Karolina Sadowska, Inga Francek oraz Anna Furczoń z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu. W biegach narciarskich jest bardzo mało dziewczyn, bowiem jest to bardzo ciężki i wyczerpujący sport - mówi Jan Ciszewski, opiekun dziewcząt z ZSE. Dziewczyny jednak nie zawiodły, wywalczył drużynowo II miejsce. Było to dla nich bardzo wielkie zaskoczenie, bo nie spodziewały się, że mogą tak wysoko dojść. Jedynie zawodniczki z Wisły okazały się szybszymi biegaczkami.
 
Wszyscy zawodnicy wrócili w dobrych humorach z medalami i pucharami, które wręczyli im przedstawiciele Śląskiego Związku Sportowego.
 
Robert Steuer