Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (214) Data wydania: 02.03.04

Polityczny weterynarz

Przed sesją budżetową, przewodniczący Rady Miasta Olgierd Wieczorek i burmistrz Alfred Sikora złożyli życzenia Maksymilianowi Iskale, który w tym dniu obchodził swoje 90 urodziny. M. Iskała był wieloletnim radnym w Wodzisławiu, gdzie walczył o samorządne miasto Rydułtowy.
Lekarz weterynarii
 
Urodził się 13 lutego 1914 roku, za panowania cesarza niemieckiego Fryderyka Wilhelma II, przy ulicy Szczerbickiej, przy której obecnie mieszka. Jak sam wspomina, losy i przebieg jego życia ściśle związane były ze Śląskiem i Rydułtowami. Do lat trzydziestych na naszym terenie nie było w ogóle Ślązaków z wyższym wykształceniem. Pierwszym polskim maturzystą w regionie był 1923 roku Bolesław Kominek z Radlina, późniejszy kardynał wrocławski - wspomina M. Iskała. W 1935 roku, kiedy M. Iskała przystępował do matury, razem z nim zdawało jeszcze 4 chłopców. Wszyscy uczęszczali do 8-letniego Państwowego gimnazjum w Rybniku, które do 1939 roku ukończyło 539 maturzystów. 
 
Po maturze M. Iskała odbył roczną służbę w rezerwach Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Swoją dalszą edukację związał z lwowską Akademią Medyczną na wydziale weterynarii. Do wybuchu II wojny światowej ukończył 3 lata studiów. Podczas wojny po chleb wstawało się już o 2 w nocy, a na uczelni trzeba było rozmawiać po rosyjsku. W języku, którego nie znałem - dodaje M. Iskała. Aby ukończyć studia i nie zmarnować dotychczasowego dorobku ówczesny wójt Pietrzkowic (obecnie Rydułtowy - red), Paszenda, wysłał mi odpowiednie zaświadczenie abym mógł kontynuować studia.
 
M. Iskała w rok po rozpoczęciu działań wojennych kontynuował naukę w Wiedniu, a w 1942 roku otrzymał dyplom ukończenia studiów. Ukończyłem studia jako austriacki lekarz weterynarii, bo w Wiedniu byłem zameldowany - dodaje.
 
Po wojnie M. Iskała pracował jako weterynarz Urzędu Miasta w Rybniku, opiekując się majątkiem należącym do urzędu. W trzy lata później został przeniesiony do Grodkowa (dzisiejsze woj. opolskie) na stanowisko powiatowego lekarza weterynarii. Ze względów rodzinnych w 1957 roku przeniosłem się, najpierw do lecznicy w Rybniku, a później objąłem przychodnię w Rydułtowach przy ulicy Traugutta u pana Przybyły. Ponieważ była to placówka nieodpowiednia, doprowadziłem do wybudowania nowej państwowej lecznicy przy ulicy Raciborskiej - z salą operacyjną, apteką oraz mieszkaniem dla lekarza. Tam pracowałem aż do emerytury - mówi M. Iskała.
 
Służba miastu
 
O przejściu na emeryturę Maksymilian Iskała brał udział w pracach Komitetu Osiedlowego w Radoszowach. Po powstaniu Solidarności, również działałem w jej strukturach, a w 1990 roku zostałem wybrany z terenu Rydułtów na radnego w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu. Praca z Urzędem układała się dobrze czego dowodem było pismo z dnia 26 VI 1972 roku powołujące mnie na pełnomocnika Zespołu szybkich zbieraczy na terenie Rydułtów - mówi M. Iskała. Jak wspomina pan Maksymilian, za jego czasów, kiedy piastował stanowisko radnego istniała tylko jedna partia „Solidarność”. Dyskusje Rady toczyły się o to, by jak najlepiej rozwiązać  dany problem dla dobra społeczeństwa, teraz zapomina się o społeczeństwie przedkładając ich dobro nad dobro własne - dodaje M. Iskała.
 
Był również tym, który chciał odłączenia Rydułtów od Wodzisławia co udało się jemu i innym radnym z Rydułtów w roku 1992.
 
W życiu osobistym Maksymilian Iskała również odniósł sukces, jest szczęśliwym ojcem i dziadkiem. Ślub zawarł w 1942 roku, kiedy miał 42 lata. Ma dwie córki i syna oraz 3 wnuczki i 3 wnuków
 
Robert Steuer